Tıp Nobel'i kök hücre çalışmalarına

Tıp Nobel'i kök hücre çalışmalarına
Tıp Nobel'i kök hücre çalışmalarına
Nobel sezonu' dün tıp alanındaki Nobel'i kazanan bilim adamlarının açıklanmasıyla başladı. Karolinska Enstitüsü'ndeki Nobel Komitesi üyeleri 2012 Nobel Tıp Ödülü'nü alan isimleri duyurdu: İngiltere'den John B. Gurdon ve Japonya'dan Shinya Yamanaka...

‘Nobel sezonu’ dün tıp alanındaki Nobel’i kazanan bilim adamlarının açıklanmasıyla başladı. Karolinska Enstitüsü’ndeki Nobel Komitesi üyeleri 2012 Nobel Tıp Ödülü’nü alan isimleri duyurdu: İngiltere ’den John B. Gurdon ve Japonya’dan Shinya Yamanaka. Açıklamada, John B. Gurdon’un kök hücre çalışmalarının temellerini atan bir bilim adamı olduğu belirtilirken, Kyoto Üniversitesi’nden Profesör Shinya Yamanaka’nın da embriyolar ve kök hücre alanında önemli çalışmalar yaptığı duyuruldu. Gurdon ilk açıklamasında ödülü aldığı için şaşırdığını söyledi ve Yanamaka’yı da kutladı.

79 yaşındaki Gurdon, 1962’de yetişkin kurbağanın bir hücresindeki DNA’nın, hücreyi her türlü hücreye dönüştürmek için gerekli bilgiye sahip olduğunu keşfetmişti. 50’sindeki Yamanaka ise farelerin yetişkin hücrelerinin yeniden programlanabileceğini bulmuştu. Stockholm’deki Nobel Komitesi bugün fizik ödülünün sahibini, ardından kimya, edebiyat, barış ve ekonomi dalındaki ödülleri açıklayacak.