Tıp uzmanları: Rahibin 200 yıllık meditasyonu bitmemiş olabilir

Tıp uzmanları: Rahibin 200 yıllık meditasyonu bitmemiş olabilir
Tıp uzmanları: Rahibin 200 yıllık meditasyonu bitmemiş olabilir
Geçtiğimiz hafta Moğolistan'da bulunan, 200 yıldır meditasyonu süren Budist rahibin hala yaşıyor olabileceği iddia edildi.

RADİKAL - Moğolistan’ın Songinokhairkhan eyaletinde 200 yıl önce meditasyona geçen Lama’nın (Tibetli Rahip ) çürümeyen bedeni ortaya çıkarılmıştı. Bedeni inceleyen Budist akademisyenler, 200 yıl önce meditasyona geçtiği düşünülen mumyalaşmış rahibin hala ölmediğini, rahibin “derin meditasyonda" olduğunu iddia etti.

Geçtiğimiz hafta bedeni gün ışığına çıkan Budist’in ‘Lotus' duruşu adı verilen pozisyonda olduğu tespit edildi. İngiliz Independent Gazetesi'nin haberine göre rahibin açık olan sol eli ve Sutra öğütlerini sembolize eden sağ eli, eski geleneklere göre 'tukdam' (Budalık mertebesinden bir önceki aşama) meditasyonunda olduğuna dair bir işaret.

Budist rahibin meditasyonu 200 yıldır devam ediyor


Mükemmel şekilde korunmuş kalıntıların adli tıp uzmanları tarafından hâlâ araştırıldığının ifade edildiği haberde, mumyanın aslında hala derin meditasyonda olduğu ve “tukdam” denilen çok özel bir ruhsal evrede olduğunun tahmin edildiği ifade edildi.

“Tukdam” denilen ruhsal evre mumyanın ölmediği ve gerçek bir Buda olmaktan bir adım uzakta olduğu anlamına geliyor.

Bedeni inceleyen adli tıp uzmanları, mumyalaşmış bedenin Tibetli bir Budist öğretmene ait olduğunu düşünüyor. (Aynur TATTERSALL/ LONDRA /DHA)