Tiryaki Başkan Obama'dan sigaraya büyük darbe!

Tiryaki Başkan Obama'dan sigaraya büyük darbe!
Tiryaki Başkan Obama'dan sigaraya büyük darbe!

Bir söyleşide ?yetişkinlik dönemi boyunca sigara içtiğini ama bırakmaya çalıştığını? söyleyen Obama, sigara içmeyen ABD başkanlarının yapmadığını yaptı.

LONDRA - ABD Başkanı Barack Obama’yı henüz hiç kimse Beyaz Saray bahçesinde ya da başka bir yerde sigara içerken görüntüleyebilmiş değil. Ancak bu durum, başkanın sigarayı bıraktığı anlamına gelmiyor. Başkan, ocakta görevi resmen devralmadan önce verdiği bir söyleşide yetişkinlik dönemi boyunca sigara kullandığını, ancak artık azaltmaya çalıştığını söyleyerek konuyu geçiştirmişti. Bir zamanlar sıkı bir tiryaki olduğunu kabul eden Obama, first lady Michelle Obama’nın bu konudaki ısrarlarıyla sigarayı terk kararı aldığını, ancak kampanya sırasında arada bir içtiğini söylemişti.
Ancak ironik bir şekilde, sigara kullanmasına rağmen Obama’nın tütün politikaları, önceki ABD başkanlarından hayli farklı. Eski Başkan George W. Bush, sigara içmemesine rağmen tütün sanayiinin zarar görmemesi için direnirken, Obama tam tersini yaptı ve ABD tarihinin en kapsamlı sigara karşıtı yasal düzenlemesine imza attı. 

İşi nikotin sakızlarına kaldı
Tasarı kongreden geçen hafta, tütün endüstrisi tarafından yapılan yoğun lobi çalışmalarına rağmen geçti. Aile Sigara ve Tütün Önleme ve Kontrol Kanunu, ABD hükümetinin Gıda ve İlaç İdaresi’ne tütün satış düzenlemeyi sağlacak yeni yetkiler veriyor. Artık şirketlere, sigaralara koydukları nikotin oranını azaltmaları konusunda talimat verilebilecek, sigara paketlerinin üstündeki uyarılar büyütülecek ve ilgili devlet kurumu bizzat sigara şirketlerini denetleyip ceza yazabilecek. Obama ise bundan böyle nikotin sakızlarıyla idare edeceğe benziyor! (bbc)