Titre ve kendine gel

Ibiza, 70'lerin başında küçük şirin bir Akdeniz adasıdır (ama üzerinden otuz yıl bile geçmeden başına bizim Bodrum'a gelenin bin katı gelecektir o ayrı, neyse).
Haber: MEHMET TEZ / Arşivi

Ibiza, 70'lerin başında küçük şirin bir Akdeniz adasıdır (ama üzerinden otuz yıl bile geçmeden başına bizim Bodrum'a gelenin bin katı gelecektir o ayrı, neyse). Bu güzel ada şimdinin clubber'larının ya da daha geniş kullanalım, eğlence bağımlılarının Mekke'si olmadan önce başına geleceklerden habersiz, 70'li yılların sarı turuncu naif yaz güneşinde kavrulmaktadır. 1978 yılında San Antonio taraflarında Cafe Del Mar (Deniz Kafe filan diye de okuyabilirsiniz) adında bir yer açılır. Bu küçük kafede Ramon Guiral, Carlos Andrea ve Jose Les isimli kafadarlar tepişe itişe eğlenmekten sıkılan ya da öyle bezlerde hiç mi hiç tarağı olmayan huzur insanlarına bir buluşma tesisi hazırlamışlardır. Tesis tabii ki beş yıldızlı
değildir. Hatta iki masa, beş sandalyeden ibarettir.
Denizin kafesi kısa sürede günbatımını ya da gecenin sabaha kavuştuğu seher vaktini denize karşı izlemek isteyenlerin gözdesi oluverir. Tabii gelenler dinginlikten kendilerinden geçip kokteyllerini yudumlarken
bir iki müzik çalmak da iyi olacaktır. Allahtan bizim güzel ülkemizin bol yıldızlı yaldızlı her türlü tesisinde olduğu gibi yerel radyoyu açıp istek programını son ses gazlamaktan daha iyisini yapmayı akıl ederler. Ada sakinlerinden Barselonalı DJ Jose Padilla bir turntable alır ve kafeye yerleşir. Gözler kısık, denize doğru bakarken
süper cool bir ruh hali içinde, zihninde binbir türlü hayalle başlar en güzel huzur parçalarını çalmaya. Önce bol Latin gitarlı, hafif perküsyonlu parçalar, sonra hafif orkestrasyonlar. Kışları Londra ve Paris'e dadanıp plak toplar ve işi ilerletir. Deniz Kafe giderek fazla tanınır, burada çalan parçalar sabah ürpertisi (pardon chill out) içinde dinlenir, adeta gecenin pisliğinden burada arınılır. Müzikler de giderek teknolojiyle birlikte gelişmiş elektronik durumlar hasıl olmuştur. Benzer kafeler açılır filan ama bizim Deniz Kafe artık dünya çapında bir marka olmuştur. Cafe Del Mar müzikleri 1994 itibarıyla albümlerde toplanmaya başlar (sekizinci albüm 2001 yılında piyasaya çıktı, ilk 6 albümü Jose Padilla hazırladı), chill out'un prestij markası böylece oluşmuş olur.
Günbatımında gitmek lazım
Sadede gelelim, konuya şöyle bağlanalım; Emirgan'da bir ay kadar önce Cafe Del Mar isminde bir yer açıldı. Sizin için gittik, gördük, inceledik. Durum kısaca şöyle:
İstanbul'un Cafe Del Mar'ı konum olarak Boğaz'ın gerçekten en güzel yerlerinden birinde. Emirgan iskelesinin tam karşısında, set üstünde, harika bir Boğaz manzarasına bakan dev bir terastan ibaret. Adına uygun geniş minderli rahat oturma köşeleri, ayrıca kendi köşeni kendin yap tarzında bolca büyük minder bulunan bir mekan. Her şey iyi güzel de Cafe Del Mar aynı yerde önceden yer alan Güverte'nin etkisinden henüz tam sıyrılmış değil. Hedeflediği müşteri kitlesini oluşturmak için de daha çok yeni görünüyor.
İşletmeci Orhan Genç aynı zamanda partiler organize eden OCB bir isimli organizasyon şirketinin sahibi; "Şimdilik kafa dinlemek için ideal bir chill out mekanı ve restoran ama kışın club bölümünün de açılmasıyla daha da canlanacak," diyor.
Cafe Del Mar'a gitmeyi düşünenler için bir - iki önerimiz tabii ki var. Öncelikle günbatımında gitmek gerek, zira buranın
'konsepti' bu sayın seyirciler. Elinize güzel bir kokteyl ya da en olmadı soğuk biranızı alın, gecenin müzik mönüsünde artık ne varsa; ambient, chill out, takılın, sohbetinizi edin.
Ağzını tatlandırmak isteyenler için şefin önerisi Cafe Del Mar Banana. Dondurma, muz ve sıcak çikolata ile hazırlanıyor kendileri. Burada güneşi batırıp yemek yemek için de gerekli hazırlıklar yapılmış. Özel biber soslu bonfile ve kırmızı şarap fena bir seçenek değil. Hafta içi akşamları tenha ama hafta sonları oldukça kalabalık oluyor. Rahat rahat oturup günbatımını izlemek ve önünüzden geçen kayıkları gözlemek için ideal bir mekan. Ayrıca Cafe Del Mar isimli 40 metrelik bir de güzel yat var limanda demirli. Özel partiler, kutlamalar için halihazırda bekletiliyor. Bilginize.
Son söz, Cafe Del Mar İstanbul'dan Cafe Del Mar Ibiza performansı beklemeyin. Keyfinize bakın.
Tel: (0212) 323 34 30