'Tiyatro Adana'ya, Adana tiyatroya yakışıyor'

'Tiyatro Adana'ya, Adana tiyatroya yakışıyor'
'Tiyatro Adana'ya, Adana tiyatroya yakışıyor'
15. Adana Tiyatro Festivali'nin açılışı önceki gün Taşköprü'de yapıldı. Gecede Rutkay Aziz'e Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü verildi.
Haber: İPEK İZCİ - ipek.izci@radikal.com.tr / Arşivi

Sabancı Vakfı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Devlet Tiyatroları işbirliğiyle bu yıl 15incisi düzenlenen Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, önceki gün, İtalyan topluluk Studio Festi’nin Seyhan Nehri ve tarihi Taşköprü’de gerçekleştirdiği ‘Su ve Ateş Anıları’ adlı gösteriyle açıldı. Nehir üzerinde ‘Çukurova’nın Bereketli Toprakları’ temalı bir dans gösterisi sunan grup izleyicilerden büyük ilgi gördü.
Her yıl olduğu gibi bu yıl da 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde başlayan festivalin açılış töreninde konuşan Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, her yıl Adana’yı bir oyun sahnesine dönüştürmenin heyecanı içinde olduklarını söyledi.
Festival kapsamında tiyatro sanatının gelişmesine katkıda bulunmuş ustalara verilen ‘Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün bu yılki sahibi ise Rutkay Aziz oldu. Sanat yaşamına dair kısa bir film gösteriminin ardından ödülünü alan Aziz, önemli bir ödülü önemli bir sanat merkezinde almaktan onur duyduğunu vurguladı. “Tiyatro Adana’ya, Adana da tiyatroya yakışıyor” diyen Aziz, konuşmasını “Tiyatro çok soylu ve onurlu bir sanat. Yeter ki ona sahip çıkalım. Her türlü sansürcü, baskıcı, müdahaleci tutumlardan uzak tutup, onun özgürlük yolunu açalım. Bu özgürlük yolunu açarsak, tiyatro sanatı, hem ülkenin toplumsal barışına, demokrasisine, hem insan haklarına hem onuruna hem de kültürel kalkınmasına çok ciddi katkılar sağlayacaktır. Yeter ki inanalım” diyerek tamamladı.
Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan ile Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin’in de katıldığı ve onlarca Devlet Tiyatroları oyuncusunun bir araya gelerek ‘bayram’larını kutladığı gece , Göksel Kortay’ın ‘Dünya Tiyatrolar Günü Bildirisi’ni okumasıyla sona erdi.
Açılış törenini nehrin karşı kıyısında 5 bin Adanalının da izlediği Adana Tiyatro Festivali, 30 Nisan’a kadar sürecek; festival için Hindistan’dan Taj Express Topluluğu ile İngiltere Globe Tiyatrosu ilk kez Türkiye ’ye gelecek.