Tiyatro Festivali'nde Leman Yılmaz dönemi

Tiyatro Festivali'nde Leman Yılmaz dönemi
Tiyatro Festivali'nde Leman Yılmaz dönemi

1993 yılından bu yana İstanbul Tiyatro Festivali’nin direktörlüğünü yapan Dikmen Gürün, görevini yardımcısı Leman Yılmaz’a devretti. Görevinden kendi isteğiyle ayrılan Gürün, bu aydan itibaren İKSV sahne sanatları özel projeler danışmanı olacak ve İstanbul Tiyatro Festivali’nin danışma kurulunda yer alacak. Festivalin direktörlüğünü ise İKSV’de sekiz yıldır Tiyatro Festivali’nin direktör yardımcılığını yürüten Leman Yılmaz üstlenecek.
Festivalin adının uluslararası arenada duyulmasında önemli katkıları olan Gürün, direktörlük yaptığı yıllarda ‘Nefes’, ‘Nâzım’a Armağan’, ‘Oidipus Nerede?’, ‘Önceki Günler; Ölüm, Yıkım&Detroit III’, ‘Yakındoğu’da Emanet’, ‘Home Sweet Home’, ‘Persler’, ‘III Richard’, ‘İstanbul İstanbul’ gibi unutulmaz ortak projelerin hayata geçmesini sağlamıştı. Tiyatro üstüne yüksek lisans eğitimini ABD ’de tamamladıktan sonra doktorasını Ankara Üniversitesi Tiyatro Kürsüsü’nde yapan Gürün, akademik kariyerine İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nde devam etti. 2008’de üniversiteden emekliye ayrılan Gürün, Cumhuriyet gazetesinde düzenli olarak tiyatro yazılarını sürdürüyor.
İstanbul Tiyatro Festivali’nin yeni direktörü Leman Yılmaz ise Galatasaray Lisesi’nde aldığı eğitimin ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu, doktorasını İ.Ü. Tiyatro Eleştirmenliği Bölümü’nde tamamladı. Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu, İstanbul Devlet Tiyatrosu, Semaver Kumpanya, Tiyatro Ti olmak üzere çeşitli tiyatro topluluklarında koreograf ve oyuncu olarak yer alan Yılmaz, Beykent Üniversitesi’nde de Wders veriyor.