Tiyatro sahnesinde de 'Aşk Köpekliktir'

Tiyatro sahnesinde de 'Aşk Köpekliktir'
Tiyatro sahnesinde de 'Aşk Köpekliktir'
Ak'la Kara Tiyatro bu sezon 'Aşk Köpekliktir' adlı polisiye bir oyun sahneliyor. Ahmet Ümit'in aynı adlı kitabında yer alan bir öyküden uyarlanan oyunda aşkın ne olduğu, âşık olduğunu zanneden bir kadın üzerinden anlatılıyor.
Haber: İPEK İZCİ - ipek.izci@radikal.com.tr / Arşivi

Alman polisi Stefan, uzun zamandır bir seri katilin peşindedir. Kimliğini gizleyerek kadını aramaya başlar ve bir barda yakaladığında ona âşık olur. Ancak kadını elinden kaçırır ve yeniden bulmak için İstanbul ’a gelince burada o kadına tıpatıp benzeyen Ayşe’yle tanışır. Bu tanışıklık da onları kaos dolu bir ilişkiye sürükler, en azından ikisinden biri çekip gidene kadar… Henüz okumayanlar için (ve artık izlemeyenler de diyebiliriz) hikâyeyi daha fazla anlatıp büyüsünü kaçırmayalım. Zaten anlayan anladı; Ahmet Ümit’in ‘Aşk Köpekliktir’ adlı öyküsünden bahsediyoruz. Yazarın 2004 yılında yayımlanan aynı adlı kitabının son öyküsü olan ‘Aşk Köpekliktir’, bu sezon Ak’la Kara Tiyatro tarafından sahneleniyor.


Kadıköy’de bulunan ve uzun süredir kapalı olan Broadway Sineması’nın yerine kurulan Ak’la Kara Tiyatro’da her yıl sahnelenen 3-4 oyundan biri mutlaka polisiye oluyor. İlk sene Agatha Christie’nin ‘Fare Kapanı’, ikinci sene ise ‘Sherlock Holmes’ sahnelenmişti. Tiyatronun kurucularından Savaş Özdural’ın aklına, üçüncü sezon için yine polisiye bir oyun arayışındayken Ahmet Ümit gelmiş. Yazarı arayıp bir romanını oyunlaştırma fikrinden bahsedince, Ümit’ten buna zamanı olmadığı ancak elinde ‘Aşk Köpekliktir’in oyunlaştırılmış hali olduğu yönünde bir yanıt almış.

Ak’la Kara Tiyatro, çocuk oyunu da yaptı, ilüzyon tiyatrosu, kara kabare ya da korku tiyatrosu da… Özdural, hemen her türe ufak tefek dokunmak istediklerini anlatıyor. Polisiye oyun da Türkiye ’de pek yapılmayan bir tür. Şimdiye kadar yapılanlar da hep komedi polisiyeydi. Sıkı bir polisiye hayranı olan Özdural, bu kalıbın dışına çıkmak isteyince seyircinin de ilgi göstereceğini düşünerek ‘Aşk Köpekliktir’i sahnelenemeye karar vermiş.

Gezi bar

Ahmet Ümit, ‘Aşk Köpekliktir’i, bir süre önce Devlet Tiyatroları (DT) için bir başka Ak’la Kara oyunu olan ‘Cyrano de Bergerac’ın yönetmeni Atilla Şendil’le birlikte oyunlaştırmış ancak oyun DT’de sahnelenmemişti. Bunun üzerine Ak’la Kara için oyunun tekrar üzerinden geçildi, bazı sahneler çıkarılıp yeni sahneler eklendi. Ahmet Ümit Fatih Gülnar, Füsun Kostak, Özgür Özdural, Pelin Turancı ve Arda Meriçliler’in rol aldığı oyunun provalarında bulundu, yönetmen Özdural’la karakterler, sahneler ve replikler üzerinde fikir alışverişinde bulundu ve oyuna son şekli verildi.

İzleyicinin aşkı bulan ya da bulduğunu zanneden bir kadın üzerinden aşkın aslında ne olduğunu, aşk için neler yapılabileceğini ve hangi fedakârlıklarda bulunulabileceğini ortaya koyan oyunda kitapta yer alan her şeyi sahnelemek mümkün olmayacak elbette. Örneğin Jasmine’nin başından geçenler anlatı şeklinde sunulacak sahnede. Ancak Berlin’deki bar, Osmanlı Tuğrası Sergisi, Savoy Pastanesi gibi mekânlar oyunda yer alıyor. Hatta Ayşe’nin Stefan’la tanıştığı barın ismi de Gezi’ye selam çakmak adına Gezi bar konmuş.

‘Aşk Köpekliktir’ koyu bir polisiye değil; bir aşk hikâyesinin içinde yer alan polisiye unsurlardan oluşuyor. Bu anlamda oyun, Ak’la Kara’nın bu yıl aşk olan repertuvar temasına da bir şekilde dâhil olmuş. Repertuvar demişken, diğer oyunlardan da kısaca bahsedelim: ‘Cyrano de Bergerac’ta burnu fazla büyük ve çirkin bir adamın çirkinliğinden dolayı çok âşık olduğu kadına aşkını açıklayamamasından dolayı çektiği ıstırap anlatılıyor. Roxanne Christian’a, Christian da Roxanne’a âşık. Ve bizim ‘çirkin’ adamımız Cyrano, Christian’a bir takım cümleler ezberleterek bunları onun ağzından sevdiği kadına yani Roxanne’a söylemesini kabul edecek kadar trajik bir konumda… Ekibin bir diğer oyunu ise Ak’la Kara’nın bir diğer kurucusu Kerem Kobanbay tarafından yazılan ve yanlış bir kadına âşık olan bir adamın başına gelenlerin anlatıldığı ‘Arsız Adam.’ Woody Allen’ın Antik Yunan’da geçen absürt komedi oyunu ‘Tanrı’nın bu sezon sahnelenmeye devam edildiğini de hatırlatalım.

‘Devlet tiyatroyu desteklemiyor’

Savaş Özdural, Ak’la Kara Tiyatro açıldığı yıl devletin özet tiyatrolara verdiği teşvik için Kültür Bakanlığı’na başvurduklarında -yeni salon kuran gruplara ekstra bir ödenek çıktığı halde- kendilerine ne salon ne oyun desteği verildiğini anlatıyor. Yanıt olarak kendilerine “İlk senesi olarak tiyatrolara vermiyoruz” dendiğini söyleyen Özdural, ikinci yıl tekrar başvurduklarında “Uygun görülmemiştir” şeklinde bir yazı aldıklarını da ekliyor. Bu yıl üçüncü kez başvuran ve yine ödenek çıkmayacağını tahmin eden Özdural, Kültür Bakanlığı’nın bu yaklaşımımdan rahatsız olduğunu anlatıp, devletin tiyatroya karşı çok ciddi bir yaklaşımsızlığı olduğunun altını çiziyor.

‘Aşk Köpekliktir’, 20, 28 ve 29 Kasım’da saat 20.30’da Ak’la Kara Sahnesi’nde. Ak’la Kara, Bahariye Cad. No: 92 Akyıldız Pasajı, Kadıköy adresinde.