Tiyatro Tatavla perdelerini 'Aktör Kean' ile açtı

Tiyatro Tatavla  perdelerini 'Aktör Kean' ile açtı
Tiyatro Tatavla  perdelerini 'Aktör Kean' ile açtı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları oyuncusu, Açık Radyo programcısı Eraslan Sağlam'ın hayata geçirdiği Atölye Tatavla bünyesinde kurulan Tiyatro Tatavla ilk oyunu 'Aktör Kean' ile sezonu açtı.

Raymund FitzSimons’ın ünlü oyunu ‘Aktör Kean’ ile perdelerini açan Tiyatro Tatavla’nın sahneye koyduğu bu ilk oyunun yönetmenliğini oyuncu, yönetmen ve seslendirme sanatçısı Tolga Yeter üstleniyor. Çevirmen Sevgi Sanlı’nın Türkçeleştirdiği tek kişilik oyunda, daha önce Cihan Ünal’ın canlandırdığı Edmund Kean’i, Eraslan Sağlam oynuyor.
Oyun , İngiliz sahnesinin hükümdarı haline gelen, taşkınlıkları İngiltere ’de olduğu kadar Amerika ’da da bilinen Shakespeare’in yorumcusu Edmund Kean’in yaşamını anlatıyor. Londra’da ilk kez 1814 yılında Drury Lane Tiyatrosu’nda sahneye çıkan Edmund Kean; ilk yıllarda çektiği yoksulluk kendisine sanatında belli bir disiplin sağlasa da, üne kavuşur kavuşmaz, hızla baş aşağı gitmeye başladı. Büyüklük hastalığı sınır tanımayan, perde aralarında soyunma odasına gelen fahişeler işini bitirmeden, perdenin açılmasına izin vermeyen Kean; sahnelerin tek egemeni olarak kalmaya kararlıydı. Ancak durumunu koruyabilmek için kusursuz oynamaya, kendini aşmaya gücü kalmayan Edmund Kean, Drury Lane’de bir korku ve dehşet dönemi başlattı; yanında alkış alan oyuncu hemen kovuluyordu, eksen karakteri Kean olmayan hiçbir yeni tragedyanın oynanma şansı yoktu. Çok fazla yükseldiği için düşmesi de baş döndürücü olan Edmund Kean; 45 yaşında öldüğünde, bela okuyanı, tiksineni çoktu fakat ondaki ölümsüzlük havasını sezenler, böyle bir sanatçıyı görecek kadar yaşadıklarına şükredenler de vardı.
‘Aktör Kean’ her salı akşamı 20.30’da Tiyatro Karnaval Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Sahnesi’nde sahnelenmeye devam edecek. Ayrıca ekim ayı boyunca her perşembe akşamı aynı saatte Emek Sahnesi’nde sergilenecek olan ‘Aktör Kean’e ait biletler; mekanların gişelerinin yanı sıra Tiyatro Karnaval için Biletini Al’dan, Emek Sahnesi için ise Mybilet’ten temin edilebilir.