Tiyatro TEM onuncu yılında zirveye çıktı

Haber: BAHAR ÇUHADAR - bahar.cuhadar@radikal.com.tr / Arşivi
GÖNÜL KOCA / Arşivi

1. Hakiki Gala-Tiyatro TEM: İki tuhaf yaşam, başlarından geçenin katbekat fazlasını vitrine çıkarıp şöhret olmak için heves duyan bir kadın, bir erkek. Müesser Hanım kılığındaki Ayşe Selen ile Lütfi Bey olarak Şehsuvar Aktaş son dönemin en iyi seyirlik eğlencesini sundu.
Ayşe Bayramoğlu’nun kaleminden çıkan metin de, ikilinin performansı da unutulmazlar arasında.

2. Son Bir Kez - Tiyatro Oyunevi: Yedi edebiyatçının birbirlerinden bağımsız metinlerini, yedi oyuncu yorumluyor. Mahir Günşıray ve ekibinin çalışmasının sonucu: Ölümün, savaşın, tecavüzün, ayrılığın, intikam arzusunun kıyısında dolaşan karakterlerin, birbirinin acısına eklenen monologları. 

3. Malafa - DOT: Hakan Günday’ın aynı adlı romanından uyarlanıp Murat Daltaban’ın yönetmenliğinde sahneye taşınan ‘Malafa’da ‘tezgah’la tanıştık. Tezgahın ‘hayatın bizzat kendisi’ olduğu Antalya’nın dev mücevheratçısı ‘Topaz’da iki tür insan vardı: Satmak için kendinden geçen satıcılar ve satın almak için her şeyi yapmaya hazır alıcılar. 

4. Kerem Gibi – Dostlar Tiyatrosu: Genco Erkal, ‘Kerem Gibi – Nâzım Hikmet’le 35 Yıl’la izleyici karşısındaydı. Genco Erkal’ın Nâzım’la 35 yıllık serüveninin şimdilik son noktası olan oyunda Nâzım’ın kadınları da var, oğlu da, hapishane yılları da, ölümü de, Türk Kurtuluş Savaşı da, Küba Devrimi de, Hiroşima da… 

5. Punk Rock - DOT: DOT oyunlarında takibe aldığımız Rıza Kocaoğlu, Avrupa çağdaş tiyatrosunun mühim isimlerinden Simon Stephens’ın yazdığı ‘Punk Rock’ta yönetmen olarak karşımızdaydı. Özel okul öğrencisi bir grup genç üzerinden ‘şiddet’ meselesine kafa yoran oyunda yedi genç oyuncu, enerjik performanslarıyla takdirleri topladı. 

6. 17.31 - Tiyatro 0.2: Özel güvenliklerle korunan bir rezidansın bilmem kaçıncı katı, biri kadın ikisi erkek üç arkadaş, dışarıdaki hayattan korktuğu için kendisini bu ‘altın kafes’e hapsetmiş olan bir komşu… İş dünyasının gerçek yüzü, para kazanma kaygısıyla satılan arkadaşlıklar, uyuşturucu, seks, başarılı bir dekor tasarımı, iyi oyunculuklar ve günümüz dünyasına ait bir metin. Hepsi Tiyatro 0.2’nin ‘17.31’ adlı oyunda. 

7. Macbeth - Oyun Atölyesi: William Shakespeare’in ölümsüz metni Haluk Bilginer’in çevirisi ve Kemal Aydoğan’ın yönetmenliğinde yorumlandı. Macbeth rolündeki İlker Aksum akıllara kazındı, esere ustalıkla eklenen Hrant Dink, Ceylan Önkol ve Uğur Kaymaz göndermeleri dikkatleri çekti. Yaratıcı sahne tasarımı ve müzik kullanımı da cabası...
8. Dava - Bakırköy Belediye Tiyatroları: Turgay Kantürk rejisiyle sahnelenen Kafka’nın ‘Dava’sı dekoru, kostümü, makyajı ve oyunculuğuyla sahne üstünde düşsel bir dünya yaratarak, geçen yılın en ‘ağır’ yapımlarından biri olmayı başardı. 

9. Fail-i Müşterek - Altıdan Sonra Tiyatro: Politik oyunlarla İstanbullu tiyatro severlerin vazgeçilmezleri arasına giren Altıdan Sonra Tiyatro’nun ‘Fail-i Müşterek’i, seyirciyi de oyunun parçası haline getirerek kişisel ve toplumsal bir eleştiriye fırsat sunuyor. Yiğit Sertdemir’in kalemi, rejisi ve oyunculuğunun ideal bileşimi. 

10. Profesyonel - İstanbul Devlet Tiyatroları: Bülent Emin Yarar ve Yetkin Dikinciler’i buluşturan oyun ömrü boyunca iki kitap yazabilmiş bir yazarla, onu yıllardır takip eden polisin ilginç karşılaşmasını sunan oyun, sistemin insanları nasıl kullandığı ve herkesin birbirine ne kadar benzediğini anlatıyor.
(Hazırlayanlar: Bahar Çuhadar, Gönül Koca)


Pir Sultan Abdal oyunu
Bütün bir 70’ler, 80’ler ve 90’lar boyunca devrimcilerin gözde tiyatro eseri olan Pir Sultan Abdal yine, yeniden sahneleniyor. Oyunun yeni versiyonunda Pir Sultan Abdal’ı Cem Özer canlandırıyor. Prova aşamasında haber olan oyun, 2010’un son günlerinde perde açtı. Türkiye ’nin talk şhow yıldızı olarak tanıdığı, en son Nurgül Yeşilçay’dan boşandığı haberleriyle birinci safyalara çıkan Cem Özer’i, bağlaması elinde bir başkaldırı ikonu olarak izlemek 2011’in de en ilginç olaylarından biri olacak.