Tiyatro ve sinemanın usta ismi Tomris İncer hayatını kaybetti

Tiyatro ve sinemanın usta ismi Tomris İncer hayatını kaybetti
Tiyatro ve sinemanın usta ismi Tomris İncer hayatını kaybetti
Tiyatro, sinema ve TV oyuncusu Tomris İncer hayatını kaybetti. Son olarak geçtiğimiz sezon Kral (Soytarım) Lear ile sahneye çıkmış olan İncer, kanser tedavisi görüyordu.

RADİKAL- Kanser tedavisi gören usta tiyatro, sinema ve TV oyuncusu Tomris İncer, 67 yaşında hayata veda etti. İncer'in vefat haberini, sinema ve tiyatro oyuncusu Levent Kazak, Twitter hesabından duyurdu. Kazak, İncer'in fotoğrafıyla birlikte paylaştığı "Büyük bir ustayı kaybettik. O sahneye, sahne de ona aşıktı. Güle güle" notuyla kötü haberi verdi. 

Geniş kitlelerin 'Binbir Gece', 'Aşk ve Ceza' gibi TV yapımlarıyla tanıdığı İncer, ömrünün neredeyse tamamını sahne üzerinde geçirmiş, ayrıca aralarında 'Gizli Yüz', 'O da Beni Seviyor, 'Çamur'un da yer aldığı sinema filmlerinde rol almıştı. Son yıllarında İstanbul'un bağımsız tiyatro topluluklarından AltıdanSonraTiyatro çatısı altında sahne almıştı. Tiyatro seyircisinin karşısına son çıkışı ise geçtiğimiz sezonda rol aldığı, Pangar Tiyatro yapımı 'Kral (Soytarım) Lear' (aşağıdaki kare) ile olmuştu.  

İncer'in vefatının ardından 1974'ten beri bir parçası olduğu ve 2010'a kadar da oyunlarında rol aldığı Şehir Tiyatroları bir basın açıklaması yaptı. Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Erhan Yazıcıoğlu; ülkemizin yetiştirdiği çok değerli sanatçılardan Tomi’yi (Tomris İncer’i) kaybettiğimizi belirterek, Türk basınının tiyatro sanatçılarına hiç değilse öldüklerinde sahip çıkmaları gerektiğini dile getirdi. 
Tomris İncer; 6 Ekim Salı günü İzmir Eski Foça’da Fatih Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından Eski Foça Yeni Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlanacak.

Bahar Çuhadar yazdı. "Muzip hikâye anlatıcısına veda"

'O SAHNEYE, SAHNE DE ONA ÂŞIKTI'


Cem Davran: Ah be Tomi. #Tomrisİncer Çocukluğum, ilk gençliğim derken, sadece Rumuz Goncagül bile desem yeter. Ruhun şad olsun.

Canan Ergüder: Canim ablam cok ozleyecegiz seni Mekanin cennet olsun...#Tomrisİncer

Yekta Kopan: Tomris İncer büyük bir oyuncuydu. Gözleri yeterdi.

TOMRİS İNCER KİMDİR?
29 Mayıs 1947 Eskişehir-Sivrihisar’da dünyaya gelen Tomris İncer çok sayıda tiyatro oyun, dizi ve sinema filminde rol aldı. 1974 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları kadrosuna giren sanatçı birçok farklı proje ile izleyici karşısına çıktı. İncer son yıllarda tiyatro topluluğu Altıdan Sonra Tiyatro/Kumbaracı50 ile çalışıyordu. Topluluğun 'Gerçek Hayattan Alınmıştır' ve 'Öldün, duydun mu?' adlı oyunlarında rol alan oyuncu son olarak geçen sezon Pangar Tiyatro yapımı olan 'Kral (Soytarım) Lear' adlı oyunda sahneye çıkmıştı. 


1974'ten 2010'a kadar Şehir Tiyatrosu sahnelerinde rol alan İncer ŞT'de şu oyunlarla sahne almıştı: Canlı Maymun Lokantası', Romeo ile Jüliet, Kafkas Tebeşir Dairesi, Kapıyı Aç, Gölge Ustası, III. Richard, Deli Bal, Medea, Modigliani, Kral Oidipus, Divane Ağaç, Mikado’nun Çöpleri, Çiçek Sepetli Kız (fotoğraftaki oyun), Ölümsüz Öykü, Leonce ile Lena, Dünyanın Ortasında Bir Yer, Tehlikeli İlişkiler.

Rol aldığı sinema filmleri ve TV dizileri ise şu şekilde:

Racon - 2015
Böyle Bitmesin - 2012
Aşk ve Ceza - 2010
Tramvay (film)- 2006
Binbir Gece - 2006
Yedi Günah, Yedi Tepe, Bir Metropol - 2005
Bir İstanbul Masalı - 2003
Aşk ve Gurur - 2002
Gönlümdeki Köşk Olmasa - 2002
Karşılaşma - 2002
Çamur - 2002
O da Beni Seviyor - 2001
Bana Old and Wise'ı Çal - 1998
Kuşatma Altında aşk - 1997
Aylaklar - 1994
Tersine Dünya - 1993
Gizli Yüz - 1990
At Gözlüğü - 1978
Azap - 1973