Tiyatronun 'Tomi'sine son veda

Tiyatronun 'Tomi'sine son veda
Tiyatronun 'Tomi'sine son veda
Önceki gün kaybettiğimiz tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Tomris İncer çok sevdiği İzmir'in Foça İlçesi'nde, yakınları ve sanatçı dostlarının katıldığı törenle, alkışlarla son yolculuğuna uğurlandı...

RADİKAL - Bir süredir kanser tedavisi gören ve önceki gece yaşama veda eden tiyatro, sinema ve TV oyuncusu Tomris İncer salı günü gözyaşları ve alkışlar eşliğinde son yolculuğuna uğurlandı. 1974-2010 arasında oyunlarında rol aldığı İstanbul Şehir Tiyatroları'nın ardından son dört senedir bağımsız tiyatro topluluğu Altıdan Sonra Tiyatro ile sahne alan İncer, çok sayıda popüler TV dizisi ve çeşitli sinema filmlerinde de rol almıştı. İncer, bir süre önce yakalandığı akciğer kanseri ve beyin tümörü nedeniyle tedavi gördüğü İzmir’deki Medical Park Hastanesi’nde dün yaşamını yitirmişti.
İncer’in hastane morgundan alınan cenazesi, yaz tatillerini ve iş dışındaki neredeyse tüm zamanını geçirdiği Foça’ya getirildi. DHA'dan Seygi Gül'ün haberine göre; usta oyuncu için salı öğlen saatlerinde Eski Foça’daki Fatih Camisi’nde cenaze töreni düzenlendi. Törene Foça Kaymakamı Niyaz Ulugölge, Foça Belediye Başkanı CHP’li Gökhan Demirağ, İstanbul Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Erhan Yazıcıoğlu, oyuncular Ulvi Alacakaptan, Demet Evgar, Okan Yalabık, Ayşenil Şamlıoğlu'nun yanı sıra çok sayıda genç tiyatrocu, İncer'in yakınları ve Foçalılar katıldı. Cenazeye CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’li Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, İstanbul Şehir Tiyatroları Müdürü Salih Epiloğlu, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik, oyuncu Müjdat Gezen’in de aralarında bulunduğu isimlerden çelenk geldi.

Kılınan namazın ardından İncer’in bir süre omuzlarda taşınan cenazesi, alkışlar eşliğinde cenaze aracına konuldu. Ardından İncer’in cenazesi son kez Atatürk Mahallesi, Büyük Deniz Sahili’ndeki evinin önünden geçirilip, helallik alındıktan sonra uzun bir araç konvoyu eşliğinde Eski Foça Yeni Mezarığı’na götürülüp, gözyaşları ve dualarla toprağa verildi. İncer’in mezarına çiçekler bırakıldı.

Bahar Çuhadar yazdı. "Muzip hikâye anlatıcısına veda"

’OYUNCULUK İÇİN DOĞMUŞ BİR KADINDI’
"O insan gibi bir insandı. İnsanın bütün iyi öğelerini üzerinde taşıyan bir insandı" diye konuşan Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Erhan Yazıcıoğlu, İncer’in vefatı nediyle çok üzgün olduğunu söyledi. Yazıcıoğlu, "Yardımseverdi, cömertti, iyi elektrik taşıyordu. Gençleri kollardı. Sevgi verirdi. Hiç kimsenin onun aleyhinde konuşabileceğini sanmıyorum. Kimseyle didiştiğini görmedim. Sadece tiyatro için doğmuş, oyunculuk için doğmuş bir kadındı. Keşke biraz daha mücadele gücü olsaydı. Ama çekmeden gitti. Bu bizim için bir teselli. Allah rahmet eylesin" dedi.

TİYATROYLA GEÇEN BİR ÖMÜR
29 Mayıs 1947 Eskişehir-Sivrihisar’da dünyaya gelen Tomris İncer çok sayıda tiyatro oyun, dizi ve sinema filminde rol aldı. 1974 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları kadrosuna giren sanatçı birçok farklı proje ile izleyici karşısına çıktı. İncer son yıllarda tiyatro topluluğu Altıdan Sonra Tiyatro/Kumbaracı50 ile çalışıyordu. Topluluğun 'Gerçek Hayattan Alınmıştır' ve 'Öldün, duydun mu?' adlı oyunlarında rol alan oyuncu son olarak geçen sezon Pangar Tiyatro yapımı olan 'Kral (Soytarım) Lear' adlı oyunda sahneye çıkmıştı.
Tomris İncer'in rol aldığı son oyun: Pangar Tiyatro'nun 'Kral (Soytarım) Lear'ı. 

1974'ten 2010'a kadar Şehir Tiyatrosu sahnelerinde rol alan İncer ŞT'de şu oyunlarla sahne almıştı: Canlı Maymun Lokantası', Romeo ile Jüliet, Kafkas Tebeşir Dairesi, Kapıyı Aç, Gölge Ustası, III. Richard, Deli Bal, Medea, Modigliani, Kral Oidipus, Divane Ağaç, Mikado’nun Çöpleri, Çiçek Sepetli Kız (fotoğraftaki oyun), Ölümsüz Öykü, Leonce ile Lena, Dünyanın Ortasında Bir Yer, Tehlikeli İlişkiler. (DHA) 


Rol aldığı sinema filmleri ve TV dizileri ise şu şekilde:

Racon - 2015
Böyle Bitmesin - 2012
Aşk ve Ceza - 2010
Tramvay (film)- 2006
Binbir Gece - 2006
Yedi Günah, Yedi Tepe, Bir Metropol - 2005
Bir İstanbul Masalı - 2003
Aşk ve Gurur - 2002
Gönlümdeki Köşk Olmasa - 2002
Karşılaşma - 2002
Çamur - 2002
O da Beni Seviyor - 2001
Bana Old and Wise'ı Çal - 1998
Kuşatma Altında aşk - 1997
Aylaklar - 1994
Tersine Dünya - 1993
Gizli Yüz - 1990
At Gözlüğü - 1978
Azap - 1973