Toplumca cinsellik mahrumiyetimiz var

Toplumca cinsellik mahrumiyetimiz var
Toplumca cinsellik mahrumiyetimiz var
'Paramparça' dizisinin Keriman'ı tartışmasız bu sezon ekranın fenomenlerinden. Kimi ona sinirlenip beddua ediyor, kimi acıyıp hakveriyor. Ama karakteri canlandıran Nursel Köse seksi tavırlarıyla özel hayatında onu görenleri ters köşeye yatırıyor: "Güzel bir kadınım. E akıllı da bir kadınım. Bu ikisinin kombinasyonu yüzünden herhalde bana 'seksi' diyorlar" Köse, Hürriyet Cumartesi'den Hakan Gence'ye konuştu...
Haber: HAKAN GENCE - hgence@hurriyet.com.tr / Arşivi

Keriman bir yana siz aslında kimsiniz? Evli misiniz? Çoluk çocuk var mı?
Dokuz yıldır süren düzenli bir ilişkim var.

Neden nikah kıymıyorsunuz?
Evlilik ilginç müessese. O kuruma hep korkarak bakıyorum. Biraz evlilik özürlüyüm. En kötü durumda herkes bavulunu alır gider rahatlığındayım.

Niye?
Herhalde bu düzensizliğin getirdiği bir tercih. Hiç bir zaman o normlar içinde bir kadın olmadım. Ama sevgilime 'eşim' diyorum. Kendisi Alman viyola sanatçısı. Benim için Türkiye ’ye geldi. Burada bir çağdaş müzik orkestrası kurdu.

Çocuk özlemi duymuyor musunuz?
Hayır. Zaten hem hala, hem teyzeyim. Kardeşlerimden anneliğin ne kadar zor bir meslek olduğunu gördüm.

Siz Alamancı mısınız?
Yarı Alamancıyım. Malatyalıyım. Babam Devlet Demiryolları’nda memurdu, annem ev kadınıydı. 17 yaşımda üniversiteyi kazanınca ablamın yanına Almanya’ya gittim ve mimarlık okudum. Ama oyunculuk da hep aklımdaydı. Tiyatroyla başladım. Orada ‘Yabancı Kadınların Kabaresi’ni kurdum. Sanat üzerinden azınlıkların haklarını savunmak, toplumlar arası toleransın kapılarını açmak gibi misyonlar üstlendim.  Şimdi Türkiye’de senin deyiminle Alamancıyım. Göçmen olarak algılanıyorum. Almanya’da bana yine 'Türk göçmeni' diyorlar. Demek kaderim bu. Ama zoruma gitmiyor.
FOTOĞRAF: MUHSİN AKGÜN

HEM GÜZEL HEM AKILLIYIM 
Altın Portakal ödülleriniz, bir sürü sinema ve dizi filmleriniz var. Ama asıl şöhret 40 yaşından sonra ‘Paramparça’yla geldi. Geç kaldığınızı düşünüyor musunuz?
Her oyuncunun kırılma noktaları var. Bundan önceki işlerimde karşılığını aldığıma inanıyorum ama tabii beyaz ekran sinema gibi değil daha çok kitleye ulaşıyor.

Ekranda canlandırdığınız Keriman’ın aksine vamp bir yönünüz olduğu söyleniyor...
Bilmem sen söyle! Ekstra bir vamp durumum yok. Ama Keriman’ı da erkekler seksi buluyor. Onun yemek yeme biçimini bile beğenenler var.

Siz kendinizi seksi bulur musunuz?
Güzel bir kadınım. Fiziğime dikkat ediyorum. Sanırım boş güzellik bir işe yaramıyor. Akıl da gerekiyor. E akıllı bir kadınım. Bu ikisinin kombinasyonu az bulunur. Herhalde bu yüzden bana 'seksi' diyorlar.

Özgüvenlisiniz...
Onu yavaş yavaş biraz da yurt dışında öğrendim. Başarılı bir şey varsa bunu önce ben görmeliyim.

En çok nerenizi beğenirsiniz?
Gözlerimi ve bacaklarımı... Ama şimdi bu sohbet nereye gidiyor?

Seks konuşmaya utanır mısınız?
Cinsellik her şey gibi konuşulabiliyor. Yurt dışında çocuklar sekizinci sınıftan itibaren bunun eğitimini alıyor. Ve daha sağlıklı bireyler yetişiyor. Orada yarı çıplak dolaş kimse bakmıyor. Bizim toplumumuzda yasaklar, tabular ve kültür gibi bir sürü şeyin çomağında kadına yükleniliyor. Kadın hep kendini saklama, kapatma durumunda kalıyor. Oysa erkeklerimizin de eğitilmesi lazım. Toplumca cinsellik konusunda bir mahrumiyetimiz var diye düşünüyorum.

HER EVDE BİR KERİMAN VAR
‘Oyro, idiyot, et beyin’ gibi dile dolanan laflarınız var. Bunlar senaristin mi sizin mi marifetleriniz?
İlk bölümden itibaren karaktere biraz Alamancılık ve böyle laflar kattım. Senaryoda da bu tip sözler eklendi. Bunlar Keriman’ı görgüsüzlükleri içinde dünya görmüş biri yapıyor.  

Karakterin ne kadarı sizsiniz?
Sadece enerjisi. Başka hiç bir akrabalığımız yok.

Keriman kadar kötü olabilir misiniz?
Hepimiz Keriman kadar kötü olabiliyoruz. Bir de ben Keriman’a hiç kötü olarak yaklaşmadım. O yalnız ve dul bir kadın. Zor geçiniyor. Sevmeyi bilmiyor. Kendini de sevmiyor. En büyük düşmanı da kendisi. Acınacak durumda. Ve bazen ona hak verdiğim oluyor. Her evde bir Keriman var.

Sokakta tepkiler nasıl?
Başta çok korktum. İlk zamanlar beddualar aldım. Ama zamanla sevildi. Artık acıyor ve anlayış gösteriyorlar.