Toprağı Cezayir'se gübresi punk

Toprağı Cezayir'se gübresi punk
Toprağı Cezayir'se gübresi punk
Rachid Taha'nın 'Zoom'u öve öve bitiremeyeceğimiz şarkılarla dolu, sert ve keskin bir albüm. Toprağı Cezayir'se gübresi punk-rock.
Haber: DERYA BENGİ / Arşivi

Robert Guédiguian’ın ‘Kilimanjaro’nun Karları’ filminde güzel bir teşbih vardı: “Soğansız tavuk yemeği, Zidane’sız Fransız milli takımına benzer”. Doğruya doğru. Zidane’sız Fransız takımı da, Rachid Taha’sız Fransız müziğine benzer.
Fransız popunda Cezayirlilerin istilası 80’lerde başladı, 90’larda ayyuka çıktı. Eski sömürgeden göç eden nağmeler, sömürgecinin kulağında yeni bir dil, yeni bir kıvam, yeni bir ahenk yarattı. Cezayirli Zidane’ın, ilk milli maçında ikinci yarıda oyuna girip iki dakikada iki gol attığı 1994’te veya milli takımın demirbaşı olup yılın en iyi futbolcusu seçildiği 1996’da, Fransız listeleri Cezayirli Khaled’in, Cheb Mami’nin, Rachid Taha’nın şarkılarıyla çalkalanıyordu.
Taha ‘Zoom’ adlı dokuzuncu solo albümünü yeni yayımladı. Robert Plant’in sağ kolu seyyah gitarist Justin Adams, prodüktör koltuğuna oturmuş. Brian Eno, Mick Jones (The Clash), Rodolphe Burger (Kat Onoma), Cheba Fadela, Femi Kuti, Eric Cantona değişik şarkılara misafirliğe gelmiş. Bu takımdan kötü iş çıkacak değil elbet. Hakikaten ‘Les Artistes’, ‘Algerian Tango’, ‘Ana’, ‘Galbi’ başta olmak üzere öve öve bitiremeyeceğimiz şarkılarla dolu sert ve keskin bir albüm. Biri Elvis’e ve Cobain’e kaçak göçmen diliyle selam yollayan bir rockabilly, biri Specials usulü reggae, biri country, biri spagetti (ya da kuskus) western. Hele bir ‘Zoom sur Oum’ var ki, böyle müthiş bir saygı duruşunu ancak Ümmü Gülsüm hak eder.
20 yıl önceki rai ve Arap müziği dalgasının geri çekildiği günümüzde, Rachid Taha’nın müziği hâlâ canlı, hâlâ tazeyse, bunu zihinsel ve ruhsal açıklığa, yabanlığa, çiğliğe, bu çiğlikten çıkardığı çığlığa borçlu. Arapların içinde bir rocker, rocker’ların içinde bir Arap. ‘Zoom’un toprağı Cezayir’se, gübresi punk- rock .
Albümün tek zayıf halkası ‘Now Or Never’: 115 yıllık napoliten şarkı ‘O Sole Mio’nun 1960 damgalı Elvis Presley yorumuna Arapça bir şerh. Bugüne kadar ‘Douce France’ (Charles Trenet), ‘Rock The Casbah’ (The Clash) gibi şarkılara harika cover’lar yapan Taha, bu sefer tutturamamış. Caz vokalisti Jeanne Added’ın varlığına ve etkileyici klibine rağmen şarkı yavan kalıyor. Galiba Elvis’siz ‘It’s Now Or Never’, soğansız tavuğa benziyor.


  ETİKETLER:

  Cezayir

  ,

  caz

  ,

  Eric Cantona

  ,

  Rock

  ,

  göç

  ,

  gol

  ,

  ,

  dolu

  ,

  göçmen

  ,

  Selam

  ,

  kaçak

  ,

  gitarist