Torbaların efendisi

Torbaların efendisi
Torbaların efendisi

Pemberton, Çin?den aldığı kullanılmış naylon torbaları çevre dostu alışveriş torbalarına dönüştürüyor. FOTOĞRAF: AFP

HONG KONG - Brian Pemberton, Hong Kong’un artan çöp krizine çözüm bulmak üzere kolları sıvayan bir girişimci. ‘reSackel’ adlı firmasıyla Çin’den aldığı kullanılmış naylon torbaları yeniden kullanılabilir çevre dostu alışveriş torbalarına dönüştürüyor. ‘Yeşil girişim’ için kolları sıvayan çok sayıda işadamından biri olan Pemberton, iyi bir şey yaparken kâr da edebilmek fikriyle çıkmış yola. İncelediği naylon torba tüketimi rakamlarının da dudak uçuklatıcı olduğunu görünce işe koyulmuş.
Kasada çift torbalamanın neredeyse otomatik bir işlem olduğu Hong Kong’da 8 milyon insan yılda 7 milyon naylon torba tüketiyor ki bu, kişi başı günde üç plastik torba demek. Rakam Tayvan’ı ikiye, Avrupa’daki tüketimi neredeyse üçe katlıyor. Hükümette atık yönetiminden sorumlu Alfred Lee, Hong Kong’da atıkların ciddi problem olduğunu, süpermarket ve büyük mağazalarda torba başına 50 cent vergi alınmaya başlanacağını söylüyor. 

Naylon torba verene bir buçuk gün hapis!

Geçtiğimiz yıllarda İrlanda’dan Avustralya’ya pek çok ülke naylon torba kullanımına sınırlama getirdi. Meksika’nın başkenti Mexico City’de de dün yasalaşan tasarıya göre plastik malzemeden üretilen torba kullanımı yasaklandı. Biyolojik olarak parçalanabilenler hariç, müşteriye naylon torba veren dükkân sahipleri ve işletmecilere bir buçuk gün hapis cezasıyla 77.4 dolar para cezası verilmesini öngören yasa yürürlüğe girmek için belediye başkanının imzasını bekliyor. Yasayla işyerlerine uygun torba edinmesi için bir yıl süre tanınacak. Mexico City’de bir kişi yılda ortalama 288 naylon torba kullanıyor. (afp, aa)