Tören alanına araba daldı: 4 ölü, 13 yaralı

Tören alanına araba daldı: 4 ölü, 13 yaralı
Tören alanına araba daldı: 4 ölü, 13 yaralı

Hollanda?da Kraliyet ailesinin de katıldığı 30 Nisan Kraliçe Günü kutlamalarında hızla kalabalığa dalan otomobil insanları biçti. FOTOĞRAF: AFP Olaydan sonra törenin yapıldığı meydan, savaş alanına döndü. FOTOĞRAF: AP

AMSTERDAM - Hollanda’nın Apeldoorn kentinde, Kraliyet ailesinin de katıldığı 30 Nisan Kraliçe Günü kutlamaları sırasında hızla kalabalığa dalan bir otomobil ilk belirlemelere göre en az dört kişinin ölümüne, 13 kişinin yaralanmasına yol açtı. Dün öğle saatlerinde Kraliyet ailesini taşıyan üstü açık otobüsün kent merkezinden Loolaan Caddesi’ndeki eski Kraliyet Sarayı’na doğru gidişi sırasında, otobüsün geçmesinin hemen ardından, siyah renkli bir otomobil, kutlamaları seyreden kalabalığın içine daldı.
Otomobilin, Kraliyet ailesini taşıyan otobüsün geçmesinden birkaç saniye sonra kalabalığa girmesi, otobüsün hedef alınmış olabileceği kuşkularına yol açtı. Ancak böyle bir amacın olup olmadığı henüz kesinlik kazanmadı. Olaydan sonra yaralı olarak gözaltına alınan sürücü sorgulanıyor.
Olaya şahit olan Kraliyet ailesinin korku ve şaşkınlık dolu bakışlarla izlediği olay çevrede büyük panik ve şok etkisi yarattı. Görgü tanıkları, olayın bir anda olup bittiğini arabanın nereden çıktığını görmediklerini ama çok hızlı olduğunu söylüyor. Olayın ardından kentte Kraliyet ailesinin de katılacağı kutlamaların kalan bölümü iptal edildi. (aa, ap)