Toronto'da Oscar provası yapacak filmler

Toronto'da Oscar provası yapacak filmler
Toronto'da Oscar provası yapacak filmler

Toronto Film Festivali, bu yıl Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın hayatını konu alan The Fifth Estate filmiyle açılacak.

'Oscar'ın önizlemesi' kabul edilen Toronto Film Festivali'nde açılış filmi Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın hayatını konu alan 'The Fifth Estate' olacak. Mandela'nın hayatını anlatan film de Toronto'da prömiyer yapacak.

Muhtemel Oscar adaylarının gövde gösterisi yaptığı bu yüzden ‘Oscar’ın önizlemesi’ olarak anılan Toronto Film Festivali’nde prömiyer yapacak filmler açıklandı. Festival başkanı Piers Handling ve sanat yönetmeni Cameron Bailey’in verdiği bilgiye göre açılış filmi Wikileaks’in kurusucu Julian Assange’ın hayatını anlatan ‘The Fifth Estate’ olacak. Assange’ı Benedict Cumberbatch’ın canlandırdığı Bill Condon’ imzalı film, Guardian gazetesinden David Leigh ve Luke Harding’in kitabına dayanıyor.
5-15 Eyül tarihleri arasında Kanada’da düzenlenecek festivalde prömiyer yapacak filmler arasında merakla beklenen pek çok yapım var. Başrollerinde Meryl Streep, Julia Roberts ve Ewan McGregor’un oynadığı ‘August: Osage County’, Pulitzer ödüllü bir romandan uyarlanıyor.
Kanada’da seyircilerle ilk kez buluşacak bir başka film ise geçen ay 95’inci yaşını kutlayan Güney Afrika’nın efsane ‘özgürlük savaşçısı’ Nelson Mandela’nın hayatını anlata ‘Mandela: A Long Walk to Freedom’. Filmde efsanevi lideri Idris Elba canlandırırıyor.
Festivalde gösterilmesi merakla beklenen diğer bir film de Nicole Kidman ve Colin Firth’in başrollerini paylaştığı ‘The Railway Man’.
Uzun süredir beyazperdede göremediğimiz Kate Winslet ise festivalde yer alacak ‘Labor Day’ ile geri dönüş yapıyor. Joyce Maynard’ın çok satan bir kitabından uyarlanan film, depresif bir bekar annenin hayatını ele alıyor. Filmde Winslet’a Tobey Maguire eşlik edecek.
Festivalin bir başka iddialı filmi ‘The Invisible Woman’ ise yazar Charles Dickens’in sevgilisi Nelly Ternan’ın hayat hikayesine odaklanıyor. Filmin başrolünde ve yönetmen koltuğunda aynı isim var; Ralp Fiennes.
Festival ayrıca yakın tarihte hayatını kaybeden iki oyuncunun tekrar anılmasına vesile olacak. 13 Temmuz’da Vancouver’da bir otel odasında aşırı dozda eroin yüzünden hayatını kaybeden Kanadalı aktör Cory Monteith’in son filmi ‘All the Wrong Reasons’un yanı sıra, 19 Haziran’da aramızdan ayrılan James Gandolfini’nin son filmi ‘Enough Said’ de festivalde özel gösterim kapsamında izleyicilerle buluşacak.
Festivalden yapılan açıklamada Meryl Streep, Chris Hemsworth, Julia Roberts, Sandra Bullock, Daniel Radcliffe, George Clooney, Benedict Cumberbatch, Tom Hanks, Nicole Kidman, Keira Knightley, Mark Ruffalo, Jay Baruchel ve Colin Firth gibi yıldız isimlerin festivale katılacağı duyuruldu.
Dünyanın en prestijli film festivallerinden biri kabul edilen Toronto, Akademi Ödülleri için adaylık başvurusunda bulunan pek çok filmin ilk defa gösterildiği yer olduğu için ‘Oscar’ın önizlemesi’ olarak kabul ediliyor.