Toronto'da Oscar provası yapacak filmler

Toronto'da Oscar provası yapacak filmler
Toronto'da Oscar provası yapacak filmler

Muhtemel Oscar adaylarının gövde gösterisi yaptığı ve bu yüzden ‘Oscar’ın önizlemesi’ olarak anılan Toronto Film Festivali’nde prömiyer yapacak filmler açıklandı. Açılış filmi WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın hayatını anlatan ‘The Fifth Estate’ olacak. 5-15 Eylül ’deki festivalde bu sene biyografik filmlerin hükmü geçecek gibi. Toronto’nun merakla beklenen bir diğer ‘hayat hikâyesi’ Justin Chadwick imzalı ‘Mandela: A Long Walk to Freedom’. Yapımda efsanevi lideri Britanyalı oyuncu Idris Elba canlandırıyor. Festivalde bir de ters köşeye yatıran biyografi var. Charles Dickens’a değil, onun sevgilisi Nelly Ternan’ın hayat hikâyesine dayanan ‘The Invisible Woman’ın başrolünde ve yönetmen koltuğunda aynı isim var; Ralph Fiennes. Belki bunlar kadar bilindik bir ismi konu etmese de ‘The Railway Man’ de festivalin biyografilerinden. Filmin kaynağı, II. Dünya Savaşı’nda işkencecilerin peşine düşen Eric Lomax’ın kaleme aldığı kendi hayat hikâyesi. Colin Firth, Nicole Kidman ise filmin yıldızları.
Meryl Streep, Julia Roberts ve Ewan McGregor gibi yıldız oyuncularıyla dikkat çeken ‘August: Osage County’, bizde de popüler oyun yazarı Tracey Letts’in oyunundan uyarlama. Uzun süredir beyazperdede göremediğimiz Kate Winslet ise festivalde yer alacak ‘Labor Day’de rol alıyor. Depresif bir bekâr annenin hayatını ele alan yapımda Tobey Maguire da var.
Festival ayrıca yakın tarihte hayatını kaybeden iki oyuncuyu da unutmuyor. Aşırı dozda eroin yüzünden hayatını kaybeden ‘Glee’ yıldızı, Kanadalı aktör Cory Monteith’in son filmi ‘All the Wrong Reasons’un yanı sıra, 19 Haziran’da aramızdan ayrılan James Gandolfini’nin son filmi ‘Enough Said’ de festivalde özel gösterim kapsamında izleyicilerle buluşacak.