Tostunuz Frida'lı mı olsun, Dali'li mi?

Tostunuz Frida'lı mı olsun, Dali'li mi?
Tostunuz Frida'lı mı olsun, Dali'li mi?

Bir dilim tost etmeği, bir parça peynir ve birkaç adet zeytin… Norveçli Ida Skivenes ünlü ressamların tablolarını kahvaltı tabaklarına işte bu basit malzemelerle aktarıyor... Kahvaltı Skivenes’in hayatını değiştiren öğün olmuş. Zira tost ekmeği ve mutfaktan ‘aşırdığı’ birkaç malzemeyle hazırladığı ‘kahvaltı tabakları’ internette ünlü oldu. “Bu işe başlamam tesadüftü. Kahvaltıyı çok seviyorum, bu da bana yaratıcı bir şey yapma imkânı sundu” diye anlatıyor ‘sanatsal tost ekmeklerinin’ öyküsünü, aslen sosyolog olan Skivenes.
Tost ekmekleriyle yarattığı minyatür, geçici ve yemelik ‘tablolarda’ Van Gogh’tan Frida Kahlo’ya, Magritte’ten Dali’ye sanat tarihine adını yazdırmış onlarca ismin en ünlü eserleri var. “İki şey çok heyecan verici” diyor Skivenes: “İnsanların neler yediğini görmek çok ilgi çekici. Yiyeceklerle beklenmedik bir şeyler hazırlamak çok eğlenceli. Aslında yiyeceklerle oynanmamalı ama bu durumda ben farklı bir şey öneriyorum.”
Ida Skivenes ya da internet âleminde tanındığı adıyla Idafrosk, her sabah hazırladığı kreasyonların fotoğraflarını çekip fotoğraf paylaşım platformu Instagram’a koyuyor. 150 binin üzerinde Instagram kullanıcısı, kahvaltı tabaklarını takip ediyor. 29 yaşındaki Ida kreasyonlarını genellikle kendisi yiyor.
Memleketi Oslo’daki müzelerden ilham aldığını söyleyen genç kadın en çok da dışavurumcu ressam Edvard Munch’tan esinleniyor. İnternette yakaladığı başarıyla teklifleri de almış Skivenes. Norveç, Danimarka ve Almanya’da beş ayrı gazetede köşe yazarlığı yapıyor. Norveçli bir yayınevi de Skivenes’i gazetelerdeki haberlerden keşfedip, birlikte bir kitap çıkarmayı önermiş. Norveç’te piyasaya sürülen kitabın İngilizce basımı da hazırlandı. (Deutsche Welle Türkçe)