Trabzon çığ matemine büründü

Trabzon çığ matemine büründü
Trabzon çığ matemine büründü

Ölenlerin yakınları, Trabzon Valiliği?nin önüne getirilen tabutlara sarılarak gözyaşı döktü. FOTOĞRAF: ÖMÜR AVCI / DHA

Zigana Dağı'nda yürüyüş yaparken çığ altında kalarak ölenler Trabzon'da binlerce kişinin ağıtları eşliğinde uğurlandı

TRABZON - Zigana Dağı’nda pazar günü meydana gelen çığda ölenler, Trabzon’da 3 bin kişinin katıldığı bir törenle son yolculuklarına uğurlandı. Ölenlerin yakınları Trabzon Valiliği önüne yan yana sıralanan sekiz tabuta bakarak gözyaşı döktü. Çığdan kurtulduktan sonra arkadaşlarına suni teneffüs ve kalp masajıyla hayata döndürmeye çalışan ancak başarılı olamayan anestezi uzmanı Sevgi Gültekin de tabutlara sarılarak “ Kurtaramadım sizi. Ne yaptıysam olmadı, beni affedin” diye feryat etti.
Trabzon Tenis Dağcılık Kayak Kulübü (TEDAK) üyesi grubun üzerine önceki gün Gümüşhane’nin Torul ilçesinde Zigana Dağı’nın 2 bin 200 metre yüksekliğinde yürüyüş yaptıkları sırada çığ düşmüştü. Felakette 10 kişi öldü. Emekli ebe Hüsniye Sarıbıyık’in cenazesi Kahramanmaraş,  mühendis Hasan Ali İsaoğlu’nunki Trabzon Arsin’e  götürüldükleri için Trabzon’daki törene getirilmedi.
Trabzon Valiliği önünde düzenlenen törene Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Özak, Trabzon Valisi Nuri Okutan, Gümüşhane Valisi Enver Salihoğlu, Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa Canlı, Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, milletvekilleri, Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca ve yaklaşık 3 bin kişi katıldı.
Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu ise, “Türkiye Trabzon’un bu acısını paylaşıyor” diye konuştu. Duaların ardından felakette hayatını kaybedenler yakınlarının ve bakanların omuzunda, defnedilmek üzere ambulanslara yerleştirildi. KTÜ okutmanı Erhan Terzi’nin 1.5 yaşındaki kızı Ilgın ise yakınlarını kucağında babasının vefatından habersiz uyuyordu

10 kişinin ardından
“Sabaha kadar dua ettim. Bu bir rüya olsun. Pazar gününü yeniden yaşayalım, güneş yeniden doğsun diye ama rüya değildi” diyen TEDAK Başkanı Ercan Bostan, hıçkırıklara boğulunca kürsüden konuşmasını tamamlayamadan indi.
Çığda ölenlerin isimleri şöyle: Dr. Davut Akdeniz (53), Dr. Dursun İnan (51), Erhan Terzi(KTÜ okutman, 36), Özlem Timurcuoğlu (öğretmen, 25), Hasan Ali İsaoğlu (mühendis, 55), Burçak Sevim (inşaat mühendisi, 26), Hüseyin Karaosmanoğlu, (emekli bankacı, 68), Yasemin Aktaş (ressam, 31), Gülhanım Piyale (mimar, 48), Hüsniye Sarıbıyık (emekli ebe, 59). (dha)

‘Yürüdükleri yerde kar bile yoktu...’

Devlet Bakanı Başesgioğlu (ortada) felaket bölgesinde inceleme yaptı.
FOTOĞRAF: İBRAHİM ÖZDEMİR / DHA


Kar kalınlığının fazla olmadığı bir bölgede, 10 kişiyi öldürecek çapta bir çığın nasıl oluştuğu araştırılıyor. Türkiye Dağcılık Federasyonu’ndan teknik ekip, Gümüşhane’nin Torul ilçesinde felaketin yaşandığı noktaya giderek inceleme yapacak. Ekipte Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca da bulunacak.
Karaca, “Ekip burada ve farklı bölgelerde sürekli faaliyet gerçekleştiriyordu. İlk raporlar doğrultusunda bir hata olmadığı görülüyor. Olaydan kurtulan bazı dağcılarımızın silah sesi duyduğunu söylemişti. Ancak bu konuda teyit alamadık” dedi.
Felaketin hemen ardından çığa kaçak avcıların tüfek seslerinin neden olduğu iddia edildi. Ancak bu doğrulanamadı. Diğer olası nedenler, ekibin, kürekle ‘çığ riski testi’ yapmadan bölgeye girmesi ve küresel ısınmaya bağlı mevsimsiz sıcaklar.
TEDAK Başkanı Ercan Bostan ise ‘Güvenlik önlemi alınmadan tırmanılmış’ eleştirilerine tepkili: “Grup başı Erhan Terzi 20 yıldır bu sporu yapıyor. Yürüyüşün güvenli olmadığını söyleyenler orada mıydı?  Yürüdükleri yerde kar bile yoktu. Yatay geçişte karı kesmediler ki çığ gelsin. Gerekli kontrolleri yaptılar. Güvenli bir yürüyüştü.”

51 yaşında KPSS’ye girmiş, yeni işi için gün sayıyordu

İnan’ın ailesi şokta. 

Dr. Dursun İnan’ın eşi ve üç çocuğu, acı haberi eğitim için gittikleri Kanada da aldı. Aile apar topar eve dönerken bir süre önce emekliye ayrılan 51 yaşındaki İnan’ın  yeniden KPSS’ye girerek kazandığı, önümüzdeki hafta Numune Hastanesi’nde göreve başlayacağı anlaşıldı.
“Kimseyi kıramazdı” denilen Hüsniye Sarıbıyık’ın ise Trabzon’a hemşire kızını görmek için gittiği, kızının arkadaşlarının ısrarı üzerine yürüyüşe katıldığı, kızı Deniz’inse hasta olduğu için evde kaldığı öğrenildi. 


Vali: Başbakan gelmeseydi ben de Zigana’da olacaktım

Vali: Hepsi dostumdu.

Trabzon Valisi Nuri Okutan, ölen 10 kişinin dostları olduğunu, eğer Başbakan Erdoğan’ın Trabzon ziyareti olmasaydı kendisinin de aynı geziye katılacağını açıkladı. Vali Okutan, çığ felaketinde ölenleri uğurlama töreninde çok üzgündü: “Düne kadar yakından tanıdığım, sürekli irtibat halinde olduğum 10 can dostumu kaybettim. Eğer Sayın Başbakanımızın ziyareti cuma günü olmasaydı ben de dün (önceki gün) 10 dostumla Zigana’da olacaktım. Her biri hayat doluydu, Trabzon’u, doğayı tanıtma yolundaydılar.”