Trafik kazaları en çok dar gelirlileri, yayaları ve bisikletlileri öldürüyor

WHO ilk kez trafik kazalarının bilançosunu çıkaran rapor hazırladı: Buna göre, her yıl çoğu düşük gelirli ülkede yaşayan 1 milyon 270 bin kişi yollarda ölüyor

LONDRA - Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ilk kez trafik kazalarıyla ilgili bir rapor hazırladı. Rapora göre, kazalarda her yıl hayatını kaybeden 1 milyon 270 bin kişinin neredeyse yarısı yayalar, bisiklet ve motosiklet sürücüleri.
Ölümlü trafik kazalarının orta ve düşük gelirli ülkelerde daha yaygın olduğuna da dikkat çeken rapor, otomobildeki sürücü ve yolcuları korumak için son yıllarda önemli ilerlemeler kaydedilirken, aynı başarının yolların diğer kullanıcılarını korumada sağlanamadığını ortaya koyuyor.
170 ülkeyi kapsayan araştırmaya göre, ölümlü kazaların yüzde 90’ı düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana geliyor. Daha da dikkat çekici olan, bu ülkelerdeki toplam araç sayısının, dünyadaki toplam araç sayısının yarısı olması. En yüksek ölüm oranı Afrika ülkeleriyle Doğu Akdeniz’de. 

Kemeri ‘takan’ yok!
Yol güvenliği konusunda gelişmiş ülkelerin daha yoğun çalışmalar yürüttüğü, bu bağlamda Hollanda, İsveç ve İngiltere gibi ülkelerde ölümlü kaza oranlarının düşük olduğu da raporun ortaya koyduğu veriler arasında.
Çalışmada Türkiye de orta gelir grubuna ait ülkeler arasında sayılıyor. 2006 verileri esas alınarak hazırlanan çalışmaya göre, Türkiye’de trafik kazalarında ölen sayısı 4 bin 600. Bunların yüzde 19’u yaya, yüzde 10’u ise motosiklet ve bisiklet kullanıcısı. Raporun dikkat çektiği bir ayrıntı da, emniyet kemeri takmanın zorunlu olduğu Türkiye’de, bu kurala sürücü ve yolcuların ancak yüzde 70’inin uyması... (bbc)