Trakya'nın 'kıvırcık'ı Fransa'da yarışacak

Trakya'nın 'kıvırcık'ı Fransa'da yarışacak
Trakya'nın 'kıvırcık'ı Fransa'da yarışacak
Fransız şef Paul Bocuse adına düzenlenen dünyanın en prestijli gastronomi yarışması Bocuse d'O'r'da bu yıl Türkiye de var. Yarışmanın Türkiye komitesi Başkanı Şef Mehmet Gürs'e göre 'Bu yarışma yemek sanatının zirvesi'...
Haber: AYŞE BEŞİR / Arşivi

Gastronomi dünyasının en önemli yarışması Bocuse d’Or’a bu yıl ilk kez Türkiye de katılıyor. 9 Mart’ta Türkiye seçmeleri yapılacak olan yarışmanın Türkiye komitesinde birbirinden başarılı ve ünlü Türk ve yabancı şefler Mehmet Gürs ( Başkan ), Aydın Demir, Mehmet Gök, Rudolf Van Nunen ve Murat Karaduman yer alıyor. Bu önemli yarışmayı Türkiye komitesi Başkanı şef Mehmet Gürs’ten dinledik.

Mehmet Gürs, Mutfak Sanatları Akademisi’nde bir yandan geçen yıl yapılan seçmeler sonucunda oluşturulan ekiplerin final performansını canlı yayında izlerken bir yandan da heyecanla anlatıyor. “Bu yarışma, 60 ülkeden 2 bin şefin yarıştığı ve her ülkenin kendine has bir hammadde kullanması zorunlu olan uluslararası bir yarışma. Dünyanın en prestijli gastronomi yarışması.

Üç kıtadan 68 ülke


Adını da yüzyılın efsanevi Fransız şefi Paul Bocuse'den alıyor. Paul Bocuse çok önemli bir şef. Gastronomi dünyasında rock star gibi bir şey. Bir aşçı onun elini sıksa bir hafta elini yıkamaz.” Gürs’e göre bu yarışmaya çok daha önce katılmalıydık ama Türkiye’de gastronominin kıymeti ancak anlaşılıyor.

Gürs’e göre, Türk mutfağını böyle prestijli bir yarışma ile dünyaya tanıtmak büyük bir fırsat: Üç kıtadan 63 ülke temsilcisinin 18 ay boyunca hazırlandığı, ülke birincilerinin kendi bölge finallerine katıldığı Bocuse d’Or 'un büyük finali iki yılda bir Fransa'da yapılıyor.

Biz 9 Mart günü, Türkiye'den gelecek vaat eden yetenekli adayları seçeceğiz. Bocuse d’Or yarışması 5 saat 35 dakika sürüyor. Seçmeler de bu kadar sürecek. Adaylar, tıpkı finalde olacağı gibi iki ana ürün ve tema ile hünerlerini yarıştıracaklar. Ana malzeme konusunda biraz düşündük ve Türkiye’nin en çok sevdiği balık ve kuzu üzerinde anlaştık. Trakya kıvırcık kuzusunu ana et olarak seçtik. Balık olarak da denizi nispeten temiz olan Kuzey Ege’den lagosu seçtik.

'Şefin teknik bilgisini ölçen bir yarışma'


Mehmet Gürs, yarışmanın “yemek sanatının zirvesi” olduğunu anlatıyor. “Ben de eve gidince kuru fasulye pilav yiyorum o başka. Bu yarışmada yapılan yemekleri günlük yediğimiz yemekler gibi görmemek lazım. Bu yemekler opera gibi, çok iyi bir tablo gibi… Bu yemekler sanatın bir biçimi. Türk yemekleri çok lezzetli ve güzel. Esnaf lokantasında yediğiniz bir çorbanın lezzetini başka hiçbir yerde bulamazsınız. Ama bu durum farklı. Bu bir anlamda şefin yeteneğini ve teknik bilgisini ölçen bir yarışma.”

Mehmet Gürs’e ‘Türk mutfağı’yla yakından ilişkili sıcak bir meseleyi soruyorum. Beyaz ekmeğin yasaklanması meselesi hakkında ne düşündüğünü merak ediyorum. “Hiçbir şeyi halka tepeden inme politikalarla uygulatamazsınız.
Türk insanının neden beyaz ekmek yediğine bakmak lazım. Bu sosyolojik bir mesele. Beyaz ekmeği kaldırmak yerine hayat standartlarını iyileştirmek, tarım politikalarını geliştirmek gerek” diyor.

Bocuse d’O’r Türkiye seçmeleri, Türkiye’de ilk kez düzenlenecek olan ve otel, catering, restoran alanlarında çalışanların bir araya geleceği bir dizi etkinliği de kapsayan Sirha İstanbul Fuarı kapsamında 9 Mart’ta İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılacak.