Trans Kraliçe Yankı: 'Heteroseksüellik Türkiye'de de dünyada da bitmiş bir kavram'

Trans Kraliçe Yankı: 'Heteroseksüellik Türkiye'de de dünyada da bitmiş bir kavram'
Trans Kraliçe Yankı: 'Heteroseksüellik Türkiye'de de dünyada da bitmiş bir kavram'
Kadın olarak doğmadı ama kadın olmayı seçti. 5'nci Trans Onur Haftası'nda Güzellik Kraliçesi seçilen 23 yaşındaki Yankı Bayramoğlu "Heteroseksüellik Türkiye'de de dünyada da bitmiş bir kavram" diyor.

Türkiye ’de 5’ncisi kez düzenlenen Trans Onur Haftası’nda güzellik kraliçesi seçilen Yankı Bayramoğlu’nin mesleği dansçılık. 17 yaşından beri LGBTİ eylemlerinin aktif katılımcısı. Şimdi gözü TV’deki kariyerinde ve Tayland’daki uluslararası yarışmada.
23 yaşındaki Yankı Bayramoğlu Hürriyet’ten Aslı Barış’ın sorularına yanıt verdi. Ropörtajdan bir bölüm:

Kraliçe olmak hayaliniz miydi, yarışmaya katılmaya nasıl karar verdiniz?
- Normalde yapmış olduğum meslek dansçılık, 17 yaşından beri dans ediyorum. Boru dansı ve ‘drag queen show business’ eğitimleri aldım. Birçok gece kulübünde çalıştım. Ama bu aralar mesleğime bir süre ara vermek istedim. 17 yaşından beri birçok yürüyüşe, gay pride’a katıldım. LGBT’ye üyeyim. Birçok arkadaşım da yarışma konusunda beni destekleyince, katılmam iyi olur diye düşündüm. Şimdi kasım ayında Tayland’daki uluslararası yarışmada ülkemi temsil edeceğim, umarım dereceye kalabilirim.


BURSALI DEĞİLİM
Aile hayatınız nasıl?

-Her yerde Bursalı olduğum yazıldı ama değilim, İstanbullu bir ailenin kızıyım. Babam ve annem şu an çalışmıyor, devremülkleri var, hayatlarını oradan gelen gelirle idame ettiriyorlar. Çok saygın insanlardır. Dört kardeşiz, ablam, kız kardeşim, ben ve erkek kardeşim. Aile hayatım huzurluydu. Ama içten içe bir şeylerin farklı olduğunu biliyordum. Her zaman annemin, ablalarımın giysilerini giyip süslenmeyi severdim. Mahallede futbol filan oynamadım, hayatımda bir kere topa vurdum onda da komşunun camını kırdım. Makyajı ve elbise alışverişi yapmayı seviyorum. Ailem ilk başta normal olarak reaksiyon gösterdi, çocukluğum pedagoglarda, psikologlarda geçti. Ama asla ters tepki göstermediler. Her ne kadar “Beni anlamazlar” deseniz bile, bir anne doğurduğu çocuğunun ne olduğunu zaten bilir.


YAŞADIĞINIZ DUYGULAR BİR HASTALIK DEĞİL

Okulda ve ailenize açılma sırasında neler yaşadınız? - İlkokulda insan cinselliğiyle ilgili bir çıkarım yapamıyor, onun için sorun yaşamadım. Ama ortaokula gidince bazı şeylerin değişmesi gerektiğini fark ettim.16-17 yaşında açıldım aileme. LGBT’nin derneklerinden yardım alarak, kendimi izah ettim. Sonra da bana hep destek oldular. Türkiye gibi kadın olmanın hiç de kolay olmadığı bir yerde üstelik...
Evet, kadınlık çok zor. Türkiye’de çok nefret cinayeti var her şeyin başında. Bir de kadınsınız, eksiksiniz çünkü Türkiye’yi erkeğin yönettiğini düşünüyor erkekler. Ama tam tersi. Dünyayı kadınlar yönetiyor. Sorunuza gelirsek, kararımdan bir gün bile pişman olmadım.Çünkü buna engel olamazsınız. Yaşadığınız duygularınız, bir hastalık değil. Geçiştirilebilecek bir şey değil. Ben çok güçlü bir kadınım. Erkekler istiyor diye ben kendimden vazgeçmem. Bir değil, binlerce kez tacize uğrasam bile, ben yine varım. Ben bir kadınım, çünkü bunu istiyorum ve bunu yaşıyorum.

En güzel Trans birey seçildi


Kaç operasyon geçirdiniz?
- İki tane: 20 yaşında biri göğüs, 21 yaşında da beden geçiş operasyonu. Öncesinde psikiyatrik tedavi gördüm, sonrasında doktor gözetiminde hormon kullanmaya başladım. Ve ameliyatları oldum. Artık fiziksel ve biyolojik olarak kadınım.
Çok basit ameliyatlar olmadığına göre, ağrılı sancılı mıydı? - Hayır, basit şeylerdi bana göre. Operasyonları asla “Ay oram acıdı, buram acıdı” diye görmedim. Bunlar normal şeyler, bir şekilde yaşanması gerekirdi. Sadece önemli kararlar çünkü hayat boyu taşıyorsunuz sonuçlarını.

KARISININ TRANS OLDUĞUNDAN HABERİ YOK! Sonrasında da çok kolay bir yaşam beklemiyor sizi. Türkiye’de trans birey olmak nasıl bir şey?

- Türkiye’nin kapalı bir ortam olduğuna inanmıyorum, tersine çok açık. Sadece kapalı kapılar ardında yaşanıyor. Birçok ünlü, önemli mevkilerde isim biliyorum, şov dünyasından da, Meclis’ten de, hem karılarıyla yaşayan hem de trans sevgilisi olan. Üçü birden oturanlar da var, eş değiştirenler de. Açık bir şekilde yaşamak istiyorsanız bu ayrı konu. Eşcinselseniz ya da LGBT üyesiyseniz bile, sosyal medyada pek çok hakaret alabiliyorsunuz. Yasaklar geliyor, RTÜK’ün medyada baskıları var. Ama aslına bakarsanız her yerdeyiz. Okulda, Meclis’te, her yerde... Kendisini bildiği halde sosyal hayatında baskı görmemek için gizli saklı yaşayan çok kişi tanıyorum. Bir arkadaşım var, kendisi trans, operasyonla kadın oldu ama karısı ve çocukları var. Farklı şehirde yaşıyorlar ama sonuçta evli ve çocuklu. Karısının haberi yok kadın olduğundan. radikal.com.tr