Trans Onur Haftası başladı

Trans Onur Haftası başladı
Trans Onur Haftası başladı
6. Trans Onur Haftası 21 Haziran'a kadar sürecek. Piknikler, paneller ve partilerle devam edecek hafta, Pazar günü Trans Onur Yürüyüşü ile sona erecek.

İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği’nin trans hakları mücadelesini görünür kılmak amacıyla düzenlediği 6. Trans Onur Haftası başladı. Hafta 21 Haziran'a kadar sürecek. Pazartesi günkü basın açıklamasının ardından, 'İbneler Dönmelere Karşı Futbol Maçı' gerçekleştirildi. Hafta, 21 Haziran'da düzenlenecek Trans Onur Yürüyüşü ile sona erecek.

İŞTE TRANS ONUR HAFTASI'NIN PROGRAMI

17 Haziran, 15.00: Trans Piknik
Yer: Maçka Demokrasi Parkı
Dönenlerin, dönemeyenlerin, verenlerin, veremeyenlerin, arkadan aktiflerin, önden pasiflerin, süpeti geçemeyenlerin, ablaların, abilerin, sevici bacıların bolca kahkaha atıp, eğleneceği bu muhteşem pikniğe mutlaka uğrayın.

18 Haziran, 19.00: Trans*But Belgesel Film Gösterimi
Yer:
Şişli Kent Kültür Merkezi
Türkiye ’de İnsan Hakları ve Trans*lara parçalı bir bakış. 33. İstanbul Film Festivali FACE İnsan Hakları Yarışması’nda Trans X İstanbul filmiyle Özel Mansiyon kazanan Maria Binder’in son filmi, Türkiye’de İnsan Hakları ve translara parçalı bir bakış atıyor. Bir cinayet işlendiğinde, geriye ne kalır? Trans* hayatı nelerden ibarettir? Günlük nefret ve şiddetle nasıl baş edilir? Yönetmen Binder, bu izlerin peşinde direniş ve hayatta kalma içgüdüsünü takip ediyor, dışlanmışları derliyor; Nazım Hikmet, Foucault, Benjamin ve Zeki Müren’in sözlerinden esinlenerek Trans hayatların parçalarını topluyor. TransBUT, bir sorudan yola çıkan bir belgesel araştırma: “Her şey yıkılırken insan hayata nasıl devam eder?” www.transbut.net

19 Haziran, 19.00: İç Güvenlik Paketi ve LGBTİ Paneli
Yer: İsmail Beşikçi Vakfı
İç Güvenlik Paketi olarak bilinen, baskıcı ve insan haklarına aykırı düzenlemeler içeren ve toplumsal muhalefeti cezalandırmak amacı ile hazırlanan yasa nedir? AKP 'nin neden İç Güvenlik Yasası'na ihtiyaç duyduğunu, hukuksal boyutunu, LGBTİ'leri nelerin beklediğini konuşmak üzere bir araya geliyoruz. Gerici-baskıcı politikalara BAŞKALDIRIYORUZ!
Konuşmacılar: Av. Eren Keskin, Erdal Ataş (HDP-DHF İttifakı İstanbul Milletvekili), Mahmut Tanal ( CHP İstanbul Milletvekili), Kıvılcım Arat (Moderatör)

19 Haziran, 22.00: Külotsuz Parti
Yer:
Leyla Teras
Ahlak felsefesi üzerine okumalar yapıp tartışacağımız bu muhteşem partiye herkesi bekliyoruz! Şaka anam, şaka. Ahlak dediğin nedir ki? Külotu kafasına geçirebilen bütün ahlaksızları Leyla'ya çağırıyoruz!

20 Haziran, 14.00: Trans* Mülteciler ve Barınma Paneli
Yer:
İsmail Beşikçi Vakfı
Mülteci olma halinin getirdiği zorluklara birde trans* olma hali eklenince ne gibi durumlar ortaya çıkıyor? Türkiye'deki Trans* mülteciler ile dayanışma ve iletişim kanalları nasıl oluşturulabilir? Mültecilere karşı Türkiye'de gelişen ırkçı ve ayrımcı söylem-pratikle nasıl mücadele edilebilir?
Konuşmacılar: Zeynep Kıvılcım (İstanbul Üniversitesi), Cansu Alözkan (Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği), Mişa (Trans evi konuğu, sığınmacı), Deniz Tunç (Moderatör)

20 Haziran, 16.00: Trans Kimlikler ve Ruh Sağlığı Paneli
Yer:
İsmail Beşikçi Vakfı
Bu panelin ana çerçevesi, dezavantajlı cinsel farklılıkların ruhsallığı ve ihtiyaçları çerçevesinde nasıl bir yaklaşım edinilmesi gerektiği, Ruh Sağlığı alanında Trans Pozitif Yaklaşım, Trans bireylerin Psikiyatri Kliniğinde yaşadığı problemler gündemleştirilmesidir.
Bu oturum Ruh Sağlığı Profesyonellerine (Psikiyatrist, Psikolog, Psikolojik Danışman, Sosyal Çalışmacı ve bu bölümlerin asistan ve öğrencilerine) yöneliktir.
Kontenjanımız kısıtlı olduğunda katılmak isteyenlerin lgbtiruhsagligi@gmail.com adresine katılım için kişisel bilgileri ile birlikte katılmak istediğine dair mail atması gerekmektedir.

Konuşmacılar: Dr. Seven Kaptan (Psikiyatri Uzmanı), Dr. Ardıl Bayram Şahin (Psikiyatri Arş. Grv.), Kıvılcım Arat (Moderatör)

21 Haziran, 17.00: Trans Onur Yürüyüşü
Yer: Taksim Meydanı
Yeni anayasa yapım sürecinde Bizleri gerekçeli karara mahkum eden yasa yapıcılara ses çıkarmak, bize bir yasa lazım demek için onbinlerce transfobi karşıtı ile bir araya geliyoruz. Seçim sonuçlarının şevkiyle; bu daha başlangıç, mücadeleye devam! (Bianet)