Trenle taşınan domuz gribi virüs örnekleri patladı

Trenle taşınan domuz gribi virüs örnekleri patladı
Trenle taşınan domuz gribi virüs örnekleri patladı

DSÖ'ye termal kameralar hastalığın yayılmasını engellemiyor.

İsviçre'de 'kötü paketleme' skandalı


LOZAN - İsviçre’de bir trenle taşınan domuz gribi virüsü örneklerinin patladığı bildirildi.
Yetkililer, özel bir kutu içindeki domuz gribi örneklerinin, trenle Zürih’ten Cenevre’ye götürülürken patladığını belirterek, patlamanın insanlar için tehdit oluşturmadığını kaydetti.
Vaud kantonu polisi, cam tüpler içinde özel bir kutuda taşınan domuz gribi virüsü örneklerinin, Meksika’daki domuz gribi tipiyle bağlantılı olmadığını söyledi. Patlamanın, örneklerin kötü paketlenmesi nedeniyle meydana geldiğini söyleyen İsviçreli yetkililer, bir kişinin hafif yaralandığı patlamadan sonra 40 polis ve tıbbi uzmanın trene gelerek yolcuları kontrol ettiğini ifade etti.
Örneklerin, İsviçre’nin insanlarda domuz gribini teşhiste daha etkili test geliştirme planı kapsamında Cenevre’ye götürüldüğü belirtildi.


DSÖ: TERMAL KAMERA İŞİ YARAMAZ


Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), domuz gribinitespit etmek için sınırlardaki sağlık kontrollerinin yapılmasının, özellikle de havaalanlarına ısıya duyarlı kameraların yerleştirilmesinin işe yaramadığını açıkladı.
DSÖ sözcüsü Gregory Hartl, düzenlediği basın toplantısında, "Bir kişi virüse maruz kalmışsa ya da virüsü kapmışsa havaalanında hastalığın belirtilerini göstermeyebilir" dedi.
Sınırlardaki kontrollerin işe yaramadığını vurgulayan sözcü, ısıya duyarlı kameraların hastalığın kuluçka döneminde olduğu kişileri tespit edemediğine dikkati çekti. Hartl, 2003’te Çin’de patlak veren ve 8 bin kişinin etkilendiği ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu (SARS) salgını döneminden bu yana yapılan araştırmaların sınırlardaki kontrollerin virüsün yayılmasıyla mücadelede etkili olmadığını gösterdiğini belirtti. SARS’ın birçok şey öğrettiğini söyleyen Hartl, işe yaramayan bir şeyi önermek istemediklerini ifade etti.


-AVUSTURYA’DA İLK ŞÜPHELİ VAKA-


Bu arada Avusturya’da ilk kez şüpheli bir vakaya rastlandı. ORF televizyonu, Meksika’dan gelen 28 yaşındaki kadının domuz gribi belirtileri gösterdiğini duyurdu.Kadının Steyr kentindeki hastanede karantinaya alındığı belirtildi.
Tayland’da da bir kadın karantina altına alındı. Kısa zaman önce Meksika ve ABD’de bulunmuş ve hafif ateşi olan 42 yaşındaki kadının tahliller için başkent Bangkok’ta hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Grip belirtileri göstermeyen kadının yine de önlemler çerçevesinde karantinaya alındığı kaydedildi. Tahlil sonuçlarının yarın belli olacağı bildirildi. (aa)