Tribeca'nın galibi 'The Rocket'

Tribeca'nın galibi 'The Rocket'
Tribeca'nın galibi 'The Rocket'

Büyük ödülün sahibi 'The Rocket' Laos'ta zorla göç ettirilen ailesine yeni ev arayan küçük bir çocuğun öyküsünü anlatıyor.

New York'ta gerçekleştirilen Tribeca Film Festivali'nde bu senenin büyük ödülü, Laos'ta amatör oyuncularla çekilen 'The Rocket'a verildi.

Robert De Niro'nun kurucularından olduğu Tribeca Film Festivali'nde büyük ödül Avustralya yapımı 'The Rocket'ın oldu. Laos'ta çoğu amatör oyuncularla gerçekleştirilen ve Kim Mourdaunt'un yönettiği yapım, Berlin'den de Amnesty, en iyi ilk film ve Kristal Ayı ödülleriyle dönmüştü. Filme Tribeca'da bir ödül de en iyi erkek oyuncu kategorisinde 11 yaşındaki başrol oyuncusu Sitthiphon Disamoe'ye verildi. New York'un en önemli sinema olaylarından olan ve jürisinde Paul Haggis, Blythe Danner gibi isimlerin bulunduğu festivalde en iyi belgesel ödülü ise 'The Kill Team'e verildi. Dan Krauss imzalı belgesel, Afgan sivilleri öldürmekle suçlanan ABD 'li askerleri konu alıyor. En iyi kadın oyuncu ödülünü Hollanda-Belçika ortak yapımı 'The Broken Circle Breakdown'la Veerle Baetens'in aldığı festivalde en iyi yönetmen ödülü ise Thomas Haden Church'lü 'Whitewash'la Emanuel Hoss-Desmarais'in oldu. Festivalin bu seneki yeniliklerinden biri ise Nora Ephron ödülüydü. Geçen sene aramızdan ayrılan senarist, yönetmen, yapımcı Ephron anısına kadın sinemacılara verilen ödülün ilk sahibi 'Farah Goes Bang' filmiyle yazar-yönetmen Meera Menon oldu. Festival bu pazar sona eriyor.