Trilyonluk öksürük

Britanya'da 'Kim Milyoner Olmak İster?' yarışmasına hile karıştı.
Britanyalı binbaşı Charles Ingram'ın, 2001 yılında kaydedilen, ancak yayımlanmayan programda, öksürük sesi duyduktan sonra bazı sorularda fikrini değiştirdiği anlaşıldı.

LONDRA - Britanya'da 'Kim Milyoner Olmak İster?' yarışmasına hile karıştı.
Britanyalı binbaşı Charles Ingram'ın, 2001 yılında kaydedilen, ancak yayımlanmayan programda, öksürük sesi duyduktan sonra bazı sorularda fikrini değiştirdiği anlaşıldı. Ingram ayrıca bilmediğini söylediği bazı sorulara, daha sonra doğru cevaplar verdi.
ITV'nin Southwork Crown Mahkemesi'nde açtığı davada jüri üyelerine, Ingram'a tüyo verdiği düşünülen 19 farklı öksürük dinletildi. Öksürüklerden en etkili olanının, 500 bin sterlin (1.3 trilyon lira) değerindeki soruda geldiği anlaşıldı. Soruda Baron Hausmann'ın tasarımını yaptığı şehir soruluyor. Ingram önce 'Berlin' yanıtı verse de, öksürüğün ardına gizlenen 'Hayır'dan sonra 'Paris' diyerek doğruyu buluyor.
Hâlâ süren davada mahkeme, Cardiff Üniversitesi okutmanı olan 53 yaşındaki Tecwen Whittock'u öksürüklerden sorumlu tutuyor. Yarışmada Ingram'ın üç metre arkasında bulunan Whittock, yarışmacıyı tanımadığını söylese de, telefon kayıtları aksini söylüyor. Polisteki cep telefonu kayıtlarına göre Whittock, Ingram'larla görüşme yapmış. Binbaşının eşi Diana Ingram da daha önce aynı yarışmaya katılarak 32 bin sterlin kazanmış. (The Telegraph)