TSK'dan Müzeyyen Senar'ın cenazesi için özel görevlendirme

TSK'dan Müzeyyen Senar'ın cenazesi için özel görevlendirme
TSK'dan Müzeyyen Senar'ın cenazesi için özel görevlendirme
Türk Müziğinin Divası Müzeyyen Senar son yolculuğuna uğurlandı. 97 yaşında hayatını kaybeden Devlet Sanatçısı Senar için Bebek Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Genelkurmay Başkanlığı'ndan İstanbul Merkez Komutanlığı'na özel bir emir geldi. Atatürk'ün de en sevdiği sanatçılar arasında yer alan Müzeyyen Senar'ın Bebek Camii'ndeki cenaze töreni için 4 subay görevlendirildi.

RADİKAL- Türk Müziğinin Divası Müzeyyen Senar son yolculuğuna uğurlandı. 97 yaşında hayatını kaybeden Devlet Sanatçısı Senar için Bebek Camii'nde cenaze töreni düzenlendi.  Genelkurmay Başkanlığı'ndan İstanbul Merkez Komutanlığı'na özel bir emir geldi. Atatürk 'ün de en sevdiği sanatçılar arasında yer alan Müzeyyen Senar'ın Bebek Camii'ndeki cenaze töreni için 4 subay görevlendirildi.

TSK'DAN ÖZEL GÖREVLENDİRME
Mustafa Kemal Atatürk 'ün de en sevdiği sanatçılar arasında yer alan Senar için Genelkurmay Başkanlığı özel bir görevlendirme yaptı. Genelkurmay Başkanlığının İstanbul Merkez Komutanlığı'na verdiği emir üzerine Kara, Deniz, Hava ve Jandarma Komutanlıklarını temsilen bu sınıflarda görevli 4 subay, Bebek Camii'ndeki cenaze törenine katıldı. Cenazeye ayrıca TSK adına çelenk gönderildi.

Cumhuriyet'in 'Diva'sı Müzeyyan Senar son yolculuğunda


Müzeyyen Senar için temsili cenaze namazı kıldılar

Müzeyyen Senar'ın ardından ünlü isimlerin mesajlarıDEV PANKART
Beşiktaş Belediyesi Bebek Meydanı'na sanatçının fotoğrafının yer aldığı ve "Güle Güle Cumhuriyetin Divası" yazan dev bir pankart astı. TSK'ya ait bir çelenk de camideydi. Cenaze organizasyonunu Beşiktaş Belediyesi yaptı. Senar'ın cenazesi zabıtaların omuzunda camiye, yine zabıtalarca camiden cenaze arabasına taşındı.

ÜNLÜ İSİMLERDEN SON GÖREV
Cenazeye çok sayıda ünlü isim katıldı. Tarkan ve Sezen Aksu basın mensuplarının ilgisinden uzak kalmak için Bebek Kahve'de bir süre oturdu. Tarkan ve Aksu cenazeyi uzaktan takip etti. Bülent Ersoy, Muazzez Abacı, Sibel Can, Göksel Arsoy, Erol Evgin, Erol Büyükburç, Leman Sam, Şevval Sam, Müjdat Gezen, Mustafa Keser ve Mustafa Sağyaşar cenaze törenine katılan ünlü isimlerden bazılarıydı.

SEZEN AKSU'DAN ÖZEL ÇİÇEK
Basın mensuplarının yoğun ilgisi nedeniyle kameralardan uzak bir köşede cenaze törenini takip eden Sezen Aksu, Müzeyyen Senar için özel bir çiçek yaptırdı. Sarı güllerden oluşan ve "Kızın Sezen" yazılı çiçek camiye erken saatlerdi getirildi. Aksu Senar'ın oğlu kızına başsağlığı diledikten sonra camiden ayrıldı. Aksu DHA kamerasına "Başımız Sağolsun" demekle yetindi.

"HİÇ ÖLMEYECEK"Sanatçının oğlu Ömer kızı Feraye Işıl taziyeleri kabul etti. Feraye Işıl annesi için, " Melodiler, ezgiler bıraktı gitti. Hiç unutulmayacak hiç ölmeyecek" dedi.
Muazzez Abacı da benzer bir şekilde Senar için "O bir efsaneydi. Her zaman yaşayacak" değerlendirmesinde bulundu. Mustafa Keser, iki gündür ağlamaktan gözlerinin şiştiğini söylerken, Mustafa Sağyaşar da " Sahne hayatımda bu kadar mütevazi, her zaman karşısındakine değer veren, bir kardeş gibi çalışmayı seven bir insandı" diye konuştu.

80 YILDIR TAKLİT EDİYORLAR
Senar için en çarpıcı değerlendirme Göksel Arsoy'dan geldi. Ersoy, "Onun tarzında okuyabilmek için bütün sanatkarlar 70-80 yıldır onu taklit ediyorlar ama hiç kimse onun gibi söyleyemez" diye konuştu. Sibel Can, üzgün olduğu için konuşamayacağını söyledi.

TARKAN: SAYGIYLA ANALIM
Tarkan da "Müzeyyen Senar gibisi bir daha gelmeyecek bu ülkeye. Büyük bir sanatçıyı kaybettik. Ben bir de Müzeyyen Ablamı kaybettim. Çok severdim kendisini. Çok da ziyaret ettim onu. Hastaydı, aslında biraz da acılarından kurtuldu. Nur içinde yatsın. Onu çok özleyeceğiz. Her zaman onu sevgiyle saygıyla analım" diye konuştu.

ANNE KIZDAN SON GÖREV
Erol Evgin ise "şarkıların başı sağolsun" derken Fatih Ürek de, " Büyük bir divaydı, eserleri hep yaşayacak" şeklinde konuştu.
İzmir'e her gittiğinde Müzeyyen Senar'la buluştuklarını söyleyen Erol Büyükburç da, "Kordonda gezer, kol kola girerdik. Hiç unutmuyorum o günleri" dedi.
Müzik hayatına ilk başladığında kendisinden aldığı övgünün en büyük ödülü olduğunu söyleyen Şevval Sam'a, annesi Leman Sam da "Benim çok çıraklık zamanlarımda bana destek verdi. Çok mutluyum. Benim çıraklık zamanımı gördü. Ve kızımı gördü. Hayatımızda çok önemli bir yeri var" diyerek eşlik etti.

BÜLENT ERSOY TABUTUN BAŞINDAN AYRILMADIÜnlü Sanatçı Bülent Ersoy, Senar'ın tabutuna sarılarak gözyaşı döktü. Ersoy cenaze boyunca tabutun başından ayrılmadı. Cenaze camiden çıkarılırken de Ersoy tabuta ilk omuz verenler arasındaydı. Ersoy, üzgün olduğu için konuşamadı. Ancak cenaze boyunca bol bol dua etti. Müzeyyen Senar'ın cenazesi Zincirlikuyu'nda toprağa verildi. DHA