Tuba Torun: Kadın dernekleri destek vermedi!

Tuba Torun: Kadın dernekleri destek vermedi!
Tuba Torun: Kadın dernekleri destek vermedi!
Trabzonspor Başkanı Hacıosmanoğlu hakkında suç duyurusunda bulunan avukat Tuba Torun anlattı: Tüm takımlara eşit mesafedeyim. Vatandaş olarak hakkımı kullandım, linç kampanyasına dönüşmesin.

RADİKAL - Önceki haftanın olaylı Trabzonspor-Gaziantepspor maçından (2-2) sonra hakemleri alıkoyduğu iddia edilen Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu katıldığı canlı yayında “Öleceksek de adam gibi öleceğiz, kadın gibi yaşamayacağız. Bizi kadın gibi yaşatmaya kimsenin gücü yetmez” demişti. Hacıosmanoğlu’nun bu ifadesi üzerine avukat Tuba Torun suç duyurusunda bulundu. Torun; “Arkanda biri mi var? diye soruyorlar. Sadece inandığım değerler ve hukuk var” diyor. Torun Hürriyet Pazar’dan Güliz Arslan’a konuştu.

Ne hissettiniz o açıklamayı öğrendiğiniz anda?

- Öfkelendim. Çünkü kullanılan bariz şekilde kadını aşağılayıcı bir tabirdi. Kastın bu olup olmadığını bilemeyiz. Belki değildi ama ağızdan bu şekilde çıkması hakaret teşkil eden bir fiil.

Herkes tepki gösterdi ama siz bununla yetinmediniz…

- “Aman şimdi kim uğraşacak?” diye üşeniyor insanlar maalesef. Ama en büyük zaferler uğruna bedel ödenen çabalar sonucunda kazanılır.

Neydi amacınız?

- Tabii ki İbrahim Bey’i hapishanelerde süründürmek falan değil. Bu bir linç operasyonuna dönüşsün istemiyorum. İbrahim Bey’i tanımıyordum bile. Kullandığı ifadenin bir deyim olduğunu söylüyor fakat deyimin kendisi yanlış zaten. Kullandığımız deyimlerden de sorumluyuz.

Özür diledi kısa bir süre sonra. “Benim annem de, çocuklarımın annesi de kadın, mecazi anlamda söyledim. Yarası olan gocunur” dedi. Daha sonra da yaptığı açıklamada da “Kurtuluş Savaşı’nda cepheye mermi taşıyan kadınlarımızın bu ülkenin kurtuluşunda gösterdiği mücadeleyi bilecek kadar da tarihi bilgiye sahibim” dedi...

- İnsan Hakları Bildirgesi’nin ilk maddesidir; herkes hür, haysiyet ve haklar bakımından eşit doğar. Bu kadar. Eşitliği elde etmek için anne olmaya, mermi taşımaya, dünyayı kurtarmaya gerek yok.

FUTBOLDAN ANLAMAM

Nasıl tepkiler alıyorsunuz?

- Her gün yüzlerce destek mesaj alıyorum. “Cesaretinizden ötürü tebrik ederiz, kadının toplumda olması gereken yeri hatırlattınız, arkanızdayız” diyorlar. Ben bir vatandaş olarak hakkımı kullandım. Gayet sıradan bir şey aslında. Trabzonspor taraftarlarından negatif tepkiler var. Tüm takımlara eşit mesafedeyim. Futboldan da anlamam, bir takım kaç kişiden kurulur bilmem.

Sizden başka kimse suç duyurusunda bulunmadı değil mi?

- Bulunmamış. O da çok enteresan.

Yakın çevreniz ne dedi?

- Annem; “Aferin sana işte benim kızım” dedi. Babam “Hep arkandayız” dedi. Yakın çevrem çok destekliyor.

Kadın derneklerinden destek geldi mi?

- Hayır, gelmedi.

Hukuki süreç ne aşamada şimdi?

- Savcı “Bir süre bekleyeceğim, başka şikayetler de gelebilir” dedi. Sonra işleme devam edecek. İfadeler alınacak.

MAĞDUR KADINLARA HUKUKİ DESTEK VERİYORUM

Kimsiniz siz? Daha önce böyle şeyler girişimleriniz olmuş muydu?

- 1987, Kahramanmaraş doğumluyum. Denizci askerdi babam, deniz olan yerlerde büyüdüm. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldum. Şu anda İstanbul’da serbest avukatlık yapıyorum. Mağdur kadınlara da hukuki destek veriyorum.

“İstanbul’da tek başına yaşayan bir kadınım, korkmuyorum” diye bir açıklamanızı okuduk bu olaydan sonra.

- O açıklamam bir meydan okuma gibi gösterildi. Öyle değil aslında. “Arkanda biri mi var?” diye soruyorlar. Arkamda sadece inandığım değerler ve hukuk var.

 

 

Türkiye Futbol Federasyonu, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Hacıosmanoğlu’na hakem soyunma odası koridorlarındaki sportmenliğe aykırı harekete iştiraki, sportmenliğe aykırı açıklamaları ve müsabaka hakemini tehdidi nedeniyle 280 gün hak mahrumiyeti ve 150 bin TL para cezası verdi.