Tükenmiyorlar, tehlikedeler!

Tükenmiyorlar, tehlikedeler!
Tükenmiyorlar, tehlikedeler!

ABD de kutup ayıları sadece tehlike altında bir tür olarak sınıflandırıldı.

Çevreciler, kutup ayılarının 'nesli tükenmekte olan bir tür' olarak kayda geçirilmesi için ABD'de yürüttükleri hukuk mücadelesini kaybetti. Bu onlar için daha az koruma demek

ABD İçişleri Bakanlığı’nın konuya ilişkin kararında, kutup ayılarının ‘tehlike altında bir tür’ olarak sınıflandırılması uygun görüldü. Bu sınıflama, kutup ayılarına daha az koruma sağlıyor. Ülkedeki ‘Tükenmekte Olan Türler’ yasası gereğince, hükümetin kutup ayılarının yaşadığı bölgedeki sera gazı emisyonlarının etkisini değerlendirmesi zorunlu. Örneğin Kuzey Alaska’da petrol arama ve çıkarma ruhsatları verilirken, bu durumun da göz önüne alınması gerekiyor.
Ancak kutup ayıları Başkan George W. Bush döneminde ‘tehlike altında bir tür’ olarak sınıflandırıldığında, söz konusu yasanın sera gazı emisyonlarının değerlendirilmesini zorunlu kılmaması için bir yönetmelik çıkarılmıştı. Dolayısıyla kutup ayılarının yaşadığı bölgede, sera gazı emisyonunu artıracak sanayi faaliyetinin sınırlanması için, ayıların ‘nesli tükenmekte olan bir tür’ olarak sınıflandırılması gerekiyordu. Biyolojik Çeşitlilik Merkezi adlı sivil toplum kuruluşu karara tepki göstererek, bunun Bush dönemindeki ‘bilime aykırı’ uygulamaların Başkan Barack Obama tarafından devam ettirildiğinin kanıtı olduğunu savundu.
Kuruluş kutup ayılarının yüzde 80’inin 40 yıl içinde yok olacağını vurgulayarak, bu bilimsel gerçeğe uygun muamele görmeleri için hukuki mücadeleye devam edeceklerini belirtti.


    ETİKETLER:

    ABD

    ,

    George Bush