Tüm kahramanlar öldürülebilir

Tüm kahramanlar öldürülebilir
Tüm kahramanlar öldürülebilir
'Games of Thrones'la sarsılmaz bir üne kavuşan R. R. Martin, Empireonline'a verdiği röportajında, serinin yeni romanında gerekirse tüm kahramanlarını öldürebileceğini söyledi.

Son derece başarılı bir romancıyken 'Buz ve Ateşin Şarkısı' serisini yazmasıyla kariyeri zirveye ulaşan R. R. Martin, hikâyenin 'Games of Thrones' olarak uyarlanmasıyla sarsılmaz bir üne kavuştu. Yazar, Empireonline’a verdiği röportajında, serinin yeni romanında gerekirse tüm kahramanlarını öldürebileceğini söyledi.

“The Winds of Winter (Kış Rüzgârları) ne zaman çıkacak? Kitaplarınız her zaman beklemeye değer türde oldu ama ne zaman çıkacaklarını bilmek de fena olmazdı” sorusuyla başlayan röportajı Martin kısa bir yanıtla adeta donduruyor: “Bittiğinde çıkar.”

Bunun üzerine, sinirlenen yazarı yatıştırma amaçlı bir soru geliyor: “A Song of Fire and Ice (Buz ve Ateşin Şarkısı) serisini karşılaştırabileceğiniz bir roman var mı bildiğiniz?” Martin bu soruya geniş bir yanıt veriyor: “Aslında, tam olarak yok. Elbette benden önce gelen dev yazarların oluşturduğu fantazi ve tarihsel roman geleneğinden besleniyorum ve seriyi bu temeller üzerine inşa ettim. Seriyi yazarken büyük yazarlardan ilham aldım ama bir yandan da sadece benim anlatabileceğim, özgün ve bana ait bir hikâye kaleme almak istedim. Yine de Fransızca yazılmış ve pek bilinmeyen Maurice Druon’un İngiltere’de yayımlanacak The Accursed Kings (Lanetli Krallar) serisine değinmekte fayda var.

Akşam gazetesinin haberine göre “Son kitabınızı dört gözle bekliyorum ama seriyi iki kitapta nasıl çözümlendireceksiniz?” sorusu, son romanı sabırsızlıkla beklenen ünlü yazarın hayranlarını endişeye düşürebilecek derecede ilginç bir açıklama yapmasına vesile oluyor. Bu soru üzerine, R. R. Martin bütün kahramanlarını öldürebileceğini açıklıyor: “İki kocaman kitap. Her biri 1500 sayfalık müsveddelere sahip ve bu 3 bin sayfa yapar. Sanırım bu işimi görmeye yeter. Tabii, eğer çok büyük bir baskı altında kalırsam kan rengine bürünmüş o kuyruklu yıldızı Westeros’a çarptırım, herkesi öldürebilirim.”