Tüm zamanların en güçlü deniz yaratığı

Tüm zamanların en güçlü deniz yaratığı
Tüm zamanların en güçlü deniz yaratığı

İlüstrasyon, 15 metre uzunluğundaki deniz canlısını temsil ediyor. FOTOĞRAF: REUTERS

OSLO - Kuzey Kutbu’nda dev bir deniz canavarı fosili bulundu. ‘Predator X’ diye bilinen, T-Rex’in bile kendini zayıf hissetmesine neden olacak kadar güçlü dişlere sahip olan pliosaur türüne ait deniz sürüngeninin uzunluğu 15 metre. Oslo Üniversitesi Ulusal Tarih Müzesi’nden araştırmacılar, Svalbard Takımadaları’nda bulunan sürüngenin sadece kafatasının üç metre uzunluğunda olduğu bilgisini verdi.
Müzenin omurgalı hayvanlar üzerine uzman olan paleontologlarından Joern Hurum sürüngenin, tarihin en yırtıcı hayvanı olarak bilinen T-Rex’ten bile daha güçlü olduğuna ve bu özelliğiyle denizlerin en güçlü yaratığı olabileceğine dikkat çekti. Kafa ölçüleriyle yapılan hesaplarda, sürüngenin bir ısırığı, hesaplanmış en büyük yaratık ısırığı olarak belirlendi. Hesaplamalara göre, Predator X’in bir ısırığı, herhangi bir günümüz hayvanının ısırığından on, T-Rex’inkindense dört kat daha güçlüydü.
Hummer jipi parçalayacak güçte
Bilim adamları sürüngeni parçalı bir kafatası ve 20 bin iskelet parçasını kullanarak tamamlamış. Balıklar ve diğer deniz sürüngenlerini avlayarak beslenen bu sürüngenlerin dişlerinin büyüklüğü 30 cm kadarmış. 45 ton ağırlığında olduğu tespit edilen Predator X’in, 2007’de yine Svalbard Takımadaları’nda bulunan bir başka deniz canavarına benzer olduğu ancak kemiklerinin daha ağır olduğu açıklandı. Joern Hurum, ilk pliosaur türlerinin küçük bir otomobili parçalayacak güçteyken, Predator X bir Hummer’ı bile parçalayabilirdi.  (Reuters)