Tuncel Baba'ya selam, yola devam...

Tuncel Baba'ya selam, yola devam...
Tuncel Baba'ya selam, yola devam...

Ankara daki açılışta Alfred Hitchcock un sessiz filmi Şantaj gösterilecek.

Gezici Festival, Türkiye ve dünyada yılın öne çıkan yapımlarını doldurduğu bohçasıyla Tuncel Kurtiz özel programıyla Edremit'ten 19. kez yola çıkıyor. Sonraki duraklar ise Ankara ve Sinop.

Gittiği her kente film götürmenin yanı sıra sinema da kazandıran Gezici Festival bugün Edremit’ten yola çıkıyor. Bir günlük programda ‘Gezici Festival’in Yol Arkadaşı: Tuncel Kurtiz’ adlı belgesel; 2004 yılında Macaristan’da Tuncel Kurtiz, Sema Moritz ve Reyend Bölükbaşı’nın Mediawave Festivali sırasında gerçekleştirdikleri Şeyh Bedrettin Destanı gösterisinin kaydı ve Kurtiz’in 1979 yılında İsveç’te yönettiği ve başrolünü üstlendiği sıradışı gurbetçi filmi ‘Gül Hasan’ gösterilecek.
Festivalin ikinci durağı ise 29 Kasım-5 Aralık tarihleri arasında Ankara olacak. Alfred Hitchcock’un Ankara’da ilk kez gösterilecek sessiz filmi ‘Şantaj’ın canlı müzik eşliğinde izleneceği açılış töreni 28 Kasım akşamı Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nde British Council işbirliği ile gerçekleştirilecek. Bu özel gösterimine Hakan A. Toker piyanosuyla eşlik edecek.
6-9 Aralık tarihleri arasında Sinop’ta olacak festivalin bu yılki bohçasında yer alan yapımlara gelince. Yılın en fazla öne çıkan yerli yapımlarının yer aldığı ‘ Türkiye Sineması 2013’ bölümünde Altın Koza’yı paylaşan sinema sevgisiyle dolup taşan ‘Gözümün Nuru’ ve son dönem Türkiye sinemasının geleneksel taşra bakışını değiştiren ‘Yozgat Blues’ dikkat çekiyor. Söz taşradan açılmışken, İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film dahil dört ödül kazanan, Onur Ünlü’nün yönettiği ‘Sen Aydınlatırsın Geceyi’ filmi ve Uğur Yücel’in yazıp yönettiği ‘Soğuk’un da programda olduğunu ekleyelim.
Türkiye sineması bu yıl ‘kadın hikâyeleri’ ile de dikkat çekiyor. Festival bu filmlerden bir seçkiyi de paylaşacak izleyicisiyle. İstanbul Film Festivali’nde En İyi İlk Film Ödülü’nün yanı sıra Altın Koza’da Yılmaz Güney Ödülü dahil dört ödül kazanan, Deniz Akçay Katıksız’ın yönettiği ‘Köksüz’ ile Altın Portakal’da En İyi Film Ödülü’nü paylaşan ve Ramin Matin’e en iyi yönetmen ödülünü kazandıran ‘Kusursuzlar’ bu filmlerden ikisi. İlk gösterimi Berlin’de gerçekleştirilen, Reha Erdem’in yazıp yönettiği ‘Jîn’ ise bir kadın gerillanın hikâyesini getiriyor beyazperdeye.
Festivalin dünya sinemasından derlediği filmler arasında ‘evlilik, aşk ve aile’ meselelerine dikkat çeken filmler de yer alıyor. ‘Bir Ayrılık’ ile Altın Aslan ve Oscar kazanan Asghar Farhadi’nin ‘Geçmiş’ ve Koreli yönetmen Hong Sang-soo’nun ‘Kimsenin Kızı’; Zachary Heinzerling’in ‘Genç Kız ve Boksör’, böylesi yapımlar.
Dünya Sineması bölümünün iki politik filmine gelince: Jose Luis Valle’nin yazıp yönettiği ‘İşçiler’ ve Madhi Fleifel imzalı ‘Dünya Bizim Değil’. Festivalin bu yılki konuk ülkesi ise Şili. Sebastian Silva imzalı ‘Hizmetçi’, Pablo Larrain’in ‘Tony Manero’, Alejandro Fernandez Almendras’ın ‘Ateşin Başında’ ve Alicia Scherson’un ilk uzun metrajlı filmi ‘Oyun’ bu bölümde yer alıyor.
Festivalin özel bölümlerine gelince. İlki ‘Barış Bıçakçı: İki Film Arasındaki En Kısa Mesafe’. Bu bölümde Alan Parker’ın 1984 yapımı başyapıtı ‘Birdy’ ve Lasse Hallström’ün yönettiği  ‘Gilbert’in Hayalleri’ yer alıyor. ‘Ne Yapmalı?’ bölümünde ise Yoav Shamir’in ‘%10 Kahraman Kimdir?’ ve Patricio Guzman’ın ‘Işığa Özlem’, Jean-Luc Godard’ın ‘Ona Dair Bildiğim İki Üç Şey’ ve John Akomfrah’ın ‘Stuart Hall Projesi’ gösterilecek.
Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenecek Gezici Festival, Sinop Valiliği, Sinop Belediyesi ve Sinop Kültür ve Turizm Derneği’nin katkılarıyla Sinop’a konuk olacak.

YENİ BAŞLANGIÇLAR

Geçmişi geride bırakarak, hayatlarında yeni bir sayfa açmaya çalışan insanların hikâyelerinin anlatıldığı bu bölümün dört filmi şöyle: Gezici Festival’de: Berlin Film Festivali’nde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü alan Şili’nin bu yılki Oscar adayı Sebastian Lelio imzalı ‘Gloria’; Paolo Sorrentino’nun yönettiği ‘Muhteşem Güzellik’; Sundance Film Festivali’nde İzleyici Ödülü kazanan, Chad Hartigan’ın yönettiği ‘Karşınızda Martin Bonner’ ve yönetmen koltuğunda David Lowery’nin oturduğu ‘Ölümsüz Aşk’.

ÖZEL BÖLÜMLER

Berlin Film Festivali’nde kısa belgeseli Aşura ile ödül kazanan Köken Ergun’un Video İşleri, Deneysel Sinema: Avusturya Türkiye ve dünya sinemasından kısa film örneklerinin yer aldığı ‘Kısa İyidir’ farklı yüzlerini gösterecek.Deneysel sinema bölümünde Türkiye’den Bir Olayın İnfazı Aleyhine Tutanağın İki Adı, Kırık Plaklarla Dolu Bir Bavul,  Kafes,  Şehri Terk Edin,  Partizanlar,  Gerisayım, Fazlamesai ve  Erkek Erkeğe filmleri gösterilecek.
Ankara’da gerçekleşecek iki etkinlikte oyuncu Taner Birsel, 30 Kasım Cumartesi günü; yönetmen Zeki Demirkubuz ve Ankara Sinema Derneği Başkanı Ahmet Boyacıoğlu ise 4 Aralık’ta Alman Kültür Merkezi’nde sinemaseverlerle bir araya gelecek.