Tuncel Kurtiz için dayanışma ruhu

Tuncel Kurtiz için dayanışma ruhu
Tuncel Kurtiz için dayanışma ruhu
Haber: BARAN ALP UNCU / Arşivi

Caz, dayanışmacı bir müzik . Kastedilen, müzisyenlerin dayanışması. Elinize Rudy van Gelder koleksiyonundan bir düzine caz albümü alın. Hancock’tan Morgan’a; Miles Davis’ten Coltrane’e birçok isme rastlarsınız. Bazen kendi projelerinin başrolünde; çoğu kez de diğerlerinin albümüne omuz verirken.
Enrico Rava’nın yaptığı da bu. Son projesi/albümü ‘Tribe’da genç İtalyan caz müzisyenlerini beşlisine katmış. Ama bu müzisyenler Rava’ya eşlik etmekle kalmıyor. Rava sahnede her birini sırayla öne çıkartıyor. Aynen Akbank Caz konserinde olduğu gibi. Piyanist Giovanni Guidi ve kontrabasçı Gabriele Evangelista, bu müzisyenlerden ikisi. Sıra onların sololarına geldiğinde, Rava, sanki onların konserine gelmiş gibiydi. Tromboncu Giunluca Petrella ise enstrümanını kâh solosunu atmak kâh ritim tutmak için kullandı. Bir ara ağızlığını çıkartıp, bildiğimiz brass çalgıdan elektronik sample’lara benzer ses efektleri çıkarttı. Dingin ama dinamik trompetiyle Rava’yı dinlemek zaten bir tecrübeydi. Tabii agresif olmadan davulunu döktüren Fabrizio Sfrella’yı da unutmamalı.
Konserin başında Sevin Okyay, Tuncel Kurtiz’in hayatını kaybetmeseydi Rava konserinde olacağını anlattı. Hemen ardından Rava da konseri Tuncel Kurtiz’e ithaf etti. ‘El verme’ geleneğini devam ettirmesiyle, dayanışmacılığıyla ve sergilenen performanslarıyla bu konser sanırım Kurtiz gibi bir sanatçıyı anmanın en uygun biçimlerinden biri oldu.