Tuncel Kurtiz, Kazdağları'nda toprağa verilecek

Tuncel Kurtiz, Kazdağları'nda toprağa verilecek
Tuncel Kurtiz, Kazdağları'nda toprağa verilecek

Halk müziğinin büyük ustalarından Ali Ekber Çiçek de Tahtakuşlar köyü mezarlığında toprağa verilmişti.

Aktör Tuncel Kurtiz vasiyeti üzerine Kazdağları'ndaki Tahtakuşlar köyünde toprağa verilecek. Sanatçı, sağlığında bu köydeki Alevi mezarlığını çok sevdiğini söylemişti. Ancak aynı bölgede bir başka mezarlığa defnedilecek.

Radikal.com.tr -  Sinema ve tiyatronun büyük oyuncusu Tuncel Kurtiz, yarın Kazdağları'nda toprağa verilecek. Kurtiz'in Balıkesir'in Edremit ilçesindeki Tahtakuşlar köyünde Alevi mezarlığına defnedilmesi öngörülüyordu. Ancak Hürriyet 'ten Banu Tuna'nın haberine göre köydeki ihtiyarların uygun görmemesi nedeniyle başka bir mezarlığa defnedilecek.
Özellikle Tahtakuşlar köyündeki mezarlığa gömülmeyi vasiyet ettiği iddia edilen Tuncel Kurtiz'in böyle bir vasiyeti olmadığı da açıklandı. Sanatçının yakın arkadaşı ve  Ankara Sinema Derneği Başkanı Ahmet Boyacıoğlu, Tahtakuşlar köyündeki Alevi mezarlığında 2001 yılında çektikleri 'Sarıkız'ın Dağı' belgeseli için çalışırken Kurtiz'in bu mezarlığı çok sevdiğini söylediğini belirtti. Boyacıoğlu, "Ancak özellikle bu mezarlıkta gömülmek için özel bir vasiyeti yoktu" dedi.

ALEVİ DERNEĞİ: UTANÇ VERİCİ

Bu arada Hubyar Sultan Alevi Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, Tuncer Kurtiz’in çok sevdiğini söylediği Tahtakuşlar Köyü’ne gömülemediği haberi üzerine harekete geçtiklerini açıkladı. Kenanoğlu, “Altınoluk Alevi derneklerinden bir heyet köye doğru yola çıktı. Bu yanlışı düzeltmeye gidiyorlar. Alevi inancında böyle şey olmaz. Bu utanç verici durumu ortadan kaldırmak için çalışıyoruz” dedi.