Tuncel Kurtiz'e veda: Çapulcular unutmayacak

Tuncel Kurtiz'e veda: Çapulcular unutmayacak
Tuncel Kurtiz'e veda: Çapulcular unutmayacak
Dün yaşamını yitiren usta aktör Tuncel Kurtiz için Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde anma töreni düzenlendi. Kurtiz'e veda etmek için bütün sevenleri oradaydı...
Haber: ECE ÇELİK / Arşivi

Dün sabah spor yaptıktan sonra hayata gözlerini yuman oyuncu Tuncel Kurtiz bugün saat 11.00’de Muhsin Ertuğrul sahnesinde gerçekleşen bir anma töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. Muhsin Ertuğrul sahnesi Kurtiz’in ailesi, arkadaşları ve sevenleriyle dolup taştı... Öyle ki Kurtiz’in hayranlarının bir bölümü kalabalık sebebiyle sahneye giremedi. Kurtiz için bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan törende Kurtiz’in yakın arkadaşı Ayla Algan kısa bir konuşma yaptı. Algan, Tuncel Kurtiz’in sevenlerinin ona olan mesajlarını Şehir Tiyatroları'na yollamalarını istedi. 

Tuncel Kurtiz hayatını kaybetti


"Bu yazılardan bir kitapçık yapacağız” diyen Algan ardından sahneyi Ayşen Bölükbaşı’ya bıraktı. Bölükbaşı Kurtiz’in sevdiği bir şarkıyı piyano ile seslendirdi. Piyano dinletisinin ardından Kurtiz’in sesi eşliğinde onun görüntülerinin yer aldığı bir VTR izletildi. Ardından sahneye çıkan Melike Demirağ, ‘Arkadaş’ ve ‘Benim meskenim dağlardır’ şarkılarını söyledi. 15 dakikalık törenin ardından oyuncu arkadaşlarının omzu üzerinde sahneden indirilen Kurtiz’in naaşı oyuncunun vasiyeti üzerine gömülmek için Kazdağları’na doğru yola çıktı. Kurtiz’in naaşı onu sevenlerin alkışları eşliğinde Muhsin Ertuğrul sahnesinden ayrıldı. Oyuncunun anma töreninde Tarık Akan, Kıvanç Tatlıtuğ, Halit Ergenç, Bergüzar Korel, Sedef Avcı, Kıvanç Kasabalı, Rıza Kocaoğlu ve daha onlarca meslektaşı vardı. Anma töreni biterken bir grubun, “Çapulcular seni unutmayacak” diye bağırması kalabalıktan alkış topladı. Bu arada tören sonunda Beşiktaş ’ın taraftar grubu Çarşı, Tuncel Kurtiz’in eşi Menend Kurtiz’in omuzlarına bir Beşiktaş atkısı koydu.

Tuncel Kurtiz: Ben hep ikinci adamdım


"ÜLKEM İÇİN ÇOK ÜZGÜNÜM"


Tuncel Kurtiz'in son fotoğrafını çeken fotoğraf sanatçısı arkadaşı Muzaffer Akyol, "Her geldiğinde çantasında bir kitap çıkarırı, bir başka kitap çıkarır ve bunu benimle paylaşırdı. İnanılmaz güzeldi. Kırmızı bere ve ona yakışan beyaz bir gömlek, koyu bir tişört. Dayanamadım. 'Ustat, baba, izninizle bir fotoğrafınızı çekeyim' dedim. Saat 11.00'i geçiyordu. İnanın sadece yarım bardak su içti. Bir de bir bal getirmişlerdi bana. Ondan bir kaç parmak aldı. Muzo dedi bunun içinde 'Çiçek var hayat var' dedi. Ben de ' Yarın sana alırım' dedim.Sabah gittim bir restorana balı aldım. Eve geldiğimde bu acı olayı duydum. Yani o kadar sürpriz. İnanamadım. İnanamıyorum. Bir gün sonra hayatı yeniden tekrar konuşacaktık. Resimden, şiirden, edebiyattan, tiyatrodan konuştuk. Dünyadan insandan gençlerden o unutulmaz 2,3 saate yakın bir zaman asla inanın içi boş bir sözcük yoktu. Çünkü o aynı zamanda bir felsefeciydi. İyi bir bilimadamı aynı zamanda iyi bir öğretmendi. Bilgili, heryanıyla zenginliği vardı. Üzgünüm. Ülkem için çok üzgünüm. İnsanlık içinde çok üzgünüm" diye konuştu.

Uğur Vardan yazdı: O güzel abimize..."BİZ ONUN DEVRİMCİ RUHUNA AŞIKTIK, İNSANLIĞINA AŞIKTIK"


Sanatçı Menderes Sabancılar ise, "Bizim için çok önemliydi. Babamdı, ağabeyimdi. Bu sektörde üç adım atmışsak, o iki adımın sahibi mutlaka Tuncel Ağabeyiydi. Çok şey öğrendik ondan. Onun ölüp gitmesi bizim için çok fark etmeyecek. Biz hala ondan öğrenmeye devam edeceğiz. Onun bir tek yüzü vardı. O da yüreğiydi. Biz onun devrimci ruhuna aşıktık. İnsanlığına aşıktık, herşeyine aşıktık. Şimdi de onun toprağını avuçlamaya gidiyoruz hep beraber. Nasıl olsa ilerde birlikte olacağız" diye konuştu.

'Ölümü gömdüm geliyorum'"MEKANI CENNET OLSUN"


Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de, "Mekanı cennet olsun. Sevgili ağabeyimiz bizi zaman zaman ağlatırdı, güldürürdü, duygulandırırdı. Şuan da ağlattığı günlerden bir tanesi. Bugün son yolculuğuna uğurluyoruz. Ama bu kadar sevilmek bu kadar sevgi seli hepimizin vefatından sonrada böyle bir uğurlama gerçekten son derece önemli. Ben bütün dostlarına, bütün sanatseverlere bir kez daha başsağlığı diliyorum" dedi. Oyuncu Barış Falay ise, Tuncel Kurtiz'in devrimci, önemli ve sevilen bir sanatçı olduğunu belirtti.
Sanatçı Arif Sağ da ,"Allah sabır versin yakınlarına. Tüm sanat camiasına başsağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı. "Sözün bittiği yer çok büyük bir adamı kaybettik. Çok iyi bir aktördü. Çok adamdı. " diyen Oyuncu Melek Baykal'ın gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Gözyaşlarını tutamayan Oyuncu Aliye Uzunatağan ise ," Çok bir kayıp. Can dostumdu. O bir filozoftu" dedi. Sanatı Leman Sam da "Çok üzgünüm" dedi. Oyuncu Zeliha Berksoy ise Tuncel Kurtiz'in önemli bir tiyatro oyuncusu olduğunu, değerli bir insan olduğunu anlattı.

Tuncel Kurtiz'in son fotoğrafı"O BİZİM USTAMIZDI AMA HER TÜRLÜ DELİKANLIYDI"

Oyuncu Demet Akbağ da, "O hepimiz için bir delikanlıydı. O bizim ustamızdı ama her türlü delikanlıydı o. Henüz yapacağı çok şey vardı. Öğreteceği çok şey vardı. Çok ani oldu. Bütün herkesin başısağolsun" diye konuştu. (dha)