Tüp bebek tedavisi ucuzlayacak!

Tüp bebek tedavisi ucuzlayacak!
Tüp bebek tedavisi ucuzlayacak!
Yeni bulunan embriyo gözlemleme yöntemiyle tüp bebek tedavisinin maliyeti azalabilecek.

ABD ’de suni döllemeyle doğan bir bebekte kullanılan embriyo gözlemleme yönteminin tüp bebek tedavisinde maliyeti önemli oranda düşürebileceği belirtildi.
Geçen Mayıs ayında dünyaya gelen Connor Levy’in adlı bebeğin doğumunda doktorlar, en iyi yüksek şansa sahip döllenmiş yumurtayı seçmek için İngiltere ’deki Oxford Üniversitesi’nde geliştirilen gözlemleme yöntemini kullandı. Tüp bebek tedavisinde suni yoldan döllenen embriyoların DNA ’larında anormallikler sık görüldüğü için, bu yöntemle başarı şansı üçte bir düzeyinde.
Bazı klinikler, olası anormalliklerin tespiti için bir tür kromozom gözlemleme yöntemi kullanıyor. Ancak, bu gözlemleme İngiltere’de tüp bebek tedavisi masrafını iki ila üç bin sterlin (yaklaşık altı ila dokuz bin TL) daha arttırıyor.
Connor Levy’nin annesi Marybeth Sheidts, yaşadığı ABD’nin Pennylvania eyaletinde mevcut gözlemleme yönteminin altı bin dolara (yaklaşık 12 bin TL) mal olduğunu söylüyor.
24 saat içinde yapılan yeni kromozom gözlemleme yöntemi insan geninin haritasının çıkartılmasındaki ilerlemeler sayesinde geliştirildi.
Oxford Üniversitesi’nden Dr. Dagan Wells BBC ’ye yaptığı açıklamada, “Şu andaki testler zaten çok pahalı olan tedavinin maliyetini daha da yükseltiyor ve maliyet nedeniyle pekçok kişi tedaviden yararlanamıyor. Bizim tekniğimizle kromozom sayısı ve diğer biyolojik veriler düşük bir maliyetle, mevcut yöntemin masrafının üçte ikisine tespit edilebiliyor’ dedi.
Ancak Wells, bu gözlemleme yönteminin etkinliğini görmek için, daha çok sayıda deneme yapılması gerektiğini söylüyor.