Türk annenin ötenazi öyküsü çok satan oldu

Türk annenin ötenazi öyküsü çok satan oldu
Türk annenin ötenazi öyküsü çok satan oldu

Meral Tüzün, bitkisel hayata giren kızını 17 yıl yaşattı. Kızının ardından mücadelesini kaleme aldı.

PARİS - Fransa’nın başkenti Paris’te yaşayan Meral Tüzün’ün tedavisi imkânsız bir hastalığa yakalanan kızı Berivan’ı yaşatmak için 17 yıl verdiği mücadeleyi anlatan kitabı, Fransa’da büyük ilgi uyandırdı. Max Milo yayınevi tarafından basılıp 5 Şubat’ta satışa çıkan ‘Une Derniere Preuve d’Amour: Mon Combat Pour ma Fille’ (Son Bir Sevgi Kanıtı: Kızım İçin Verdiğim Mücadele) adlı kitap, Fransa’nın en büyük kitabevi zinciri Fnac’ta son bir hafta içinde en çok satılan 100 kitabın arasında girdi.
Meral Tüzün’ün kitabı, bir annenin 17 yıl boyunca bitkisel hayattaki kızını yaşatmak için verdiği mücadeleyle birlikte Fransa’da ötanazi tartışmalarına da önemli ölçüde ışık tutuyor. TF1 televizyon kanalı ve La Croix gazetesi, Tüzün ile röportaja ve kitaba geniş yer verirken, ötanazi tartışmaları da gündeme taşındı.

Berivan’ın fişi 2005’te çekildi
Meral Tüzün, 17 yıllık bir mücadelenin ardından, kızının daha fazla acı çekmemesi için 2007’de hastanede ölümüne izin vermişti. Tüzün, 2005 yılında Fransa’da çıkan yasanın verdiği hakka dayanarak, kızının acı çekmemesi için uyutulduktan sonra, sondayla beslenme ve su borularının kesilerek ölümünün sağlanmasına onay vermişti.
Ötanazinin suç olduğu Fransa’da ‘Leonetti’ adıyla anılan yasa, hastalıklarına çare bulunulamayan kişilerin, ağrılarının ilaçlarla dindirilmesi dışında, tedavilerine son verilmesine olanak sağlıyor. 1990 yılında daha 11 yaşındayken hastalığın ilk belirtilerini hisseden Berivan, yavaş yavaş sinir sisteminin çökmesinin ardından kısa bir süre sonra bitkisel hayata girmişti.

Her yerde şifa aradı
Doktorların altı ay ile iki sene arasında yaşayacağı tahminlerine rağmen Meral Tüzün, kızının tedavisi için dünyanın dört bir yanındaki tıp merkezleriyle ilişkiye girmiş ve alternatif tıp dahil tedavi için farklı metotların denenmesine izin vermişti.
Fransa’ya eşiyle göçmen işçi olarak gelen, tekstil fabrikalarında çalışan Tüzün, hem 17 yıllık mücadelesini anlatmak, hem de ötanazi tartışmalarına katkıda bulunmak için bu kitabı kaleme aldığını söylüyor.
İtalya’da geçirdiği trafik kazası sonrası 17 yıl komada kalan ve ötenazi hakkını bekleyen 38 yaşındaki Eluana Englaro da 10 Şubat’ta ölmüştü. Olay, İtalya’da ötanazi taraftarlarıyla karşıtlarını karşı karşıya getirmişti. (aa)