Türk asıllı Jake'e ömür boyu cezası

Türk asıllı Jake'e ömür boyu cezası
Türk asıllı Jake'e ömür boyu cezası

Tanıklar, Fahri?nin cinayetten sonra fırından ?muzaffer? bir tebessümle çıktığını söylemişti.

Geçen mayısta bir fırında çıkan kavgada öldürülen 16'lık Jimmy'nin davası sonuçlandı. Babası Türk, annesi İngiliz olan 19 yaşındaki Jake Fahri, müebbet hapse mahkûm oldu

16 yaşındaki Jimmy’yi (solda) 19 yaşındaki Jake (ortada), parçaladığı cam objeyi saplayarak öldürmüştü.

LONDRA - Babası Türk, annesi İngiliz olan 19 yaşındaki Jake Fahri, cinayetten müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
Mahkeme, kendini savunduğunu söyleyen Fahri’nin, Mayıs 2008’de Londra’daki bir fırında çıkan kavgada 16 yaşındaki Jimmy Mizen’i bilerek öldürdüğüne karar verdi. Fahri, kararın açıklanmasından sonra mahkeme salonunda bulunan annesine dönerek, “İyi olacağım anne, merak etme” dedi.
Davanın tanıkları, üç dakika süren bir öfke nöbetine kapılan Fahri’nin Mizen’i eline geçirdiği bir cam objeyi kırarak yarattığı silahla öldürdükten sonra fırından yüzünde ‘muzaffer’ bir gülümsemeyle çıktığı yönünde ifade vermişti. Fahri, cezasını çekerken ‘iyi hali’ görüldüğü takdirde en az 14 yıl yattıktan sonra cezaevinden çıkabilecek.

‘Oğlumu öldüren de öfkeydi’
Mahkeme heyeti, Fahri’nin öfkesini kontrol edemediği için Güney Londra’daki ekmek fırınında yaşanan olay sonucunda cinayet işlediği sonucuna varırken, İngiliz ‘The Times’ gazetesi, babası bir kalorifer teknisyeni olan Fahri’nin çocukluğundan beri okulda da antisosyal davranışlar gösterdiğini ve ‘gangster’ olmaya özendiğini öne sürdü.
Davanın sonuçlanmasının ardından, şah damarı kesilerek ölen 16 yaşındaki Jimmy Mizen’in babası Barry Mizen, İngiltere’de giderek artan öfke ve şiddet konusunda hükümeti uyararak önlem alınmasını istedi. “İngiltere artık bir korku, şiddet ve bencillik ülkesi oldu” diyen baba, bunun toplumun ortak çabasıyla durdurulması gerektiğini ifade etti.
Baba Barry Mizen, Jake Fahri’ye öfke duymadığını da belirterek, “Benim oğlumun ölümüne yol açan duygu da öfkeydi. Ben, ailemin kalanının yaşamının da öfkeyle heba olmasını istemiyorum. Dünyada zaten yeterince öfke var, artık bunu artırmak yerine durdurmanın yollarını bulmalıyız” diye konuştu.
Ailesi, Jimmy’nin iyi kalpli ve yardımsever bir çocuk olduğunu, evsizlere ve yaşlılara merhametle davrandığını, engellilere alışveriş etmelerinde yardımcı olduğunu, onu çok özleyeceklerini açıkladı. (aa, The Daily Mail)