Türk asıllı öğrenci kaçırdığı küçük uçakla üç eyalet geçti

WAUSAU - Türk asıllı öğrenci pilot Kanada’da havaalanından çaldığı tek motorlu uçakla ABD’nin Missouri eyaletine indi. Amerikan Federal Havacılık İdaresi yetkilisi Laura Brown, Cessna 172 tipindeki uçağın Wisconsin eyaletinde savaş uçakları F-16’ların takibine girmesi üzerine Missouri’nin Ellsinore bölgesinde toprak yola inmek zorunda kaldığını söyledi.
Brown, uçakla ABD’deki üç eyaletin üstünden geçen öğrenci pilotun uçuş sırasında havacılık görevlileriyle hiç bağlantı kurmadığını ifade etti. Askeri yetkililer, dört koltuklu Cessna’nın Kanada’nın Ontario eyaletindeki Thunder Bay’den çalındığını açıklarken, olay nedeniyle Wisconsin Madison’daki hükümet binası (Wisconsin Capitol) önlem olarak boşaltıldı.
Olayın faili olduğu tahmin edilerek tutuklanan 31 yaşındaki adamın Adam Dylan Leon olduğu açıklandı ancak FBI sözcüsü Richard Kolko, şüphelinin geçen yıl Kanada vatandaşlığına geçtikten sonra bu ismi alan 31 yaşındaki Yavuz Berke olduğunu söyledi. Bir başka yetkili de şüphelinin uçağı saklamak için bir köprünün altına park ettiğinin belirlendiğini açıkladı. (aa)