Türk asıllı pilotun korsan uçuşu ABD'yi birbirine kattı

Türk asıllı pilotun korsan uçuşu ABD'yi birbirine kattı
Türk asıllı pilotun korsan uçuşu ABD'yi birbirine kattı
Kanada'daki havaalanından uçak çalıp ABD hava sahasına giren Türk asıllı öğrenci pilot savaş uçaklarının takibi üzerine iniş yapmak zorunda kaldı

 

WAUSAU - Türk asıllı bir öğrenci pilot Kanada’da havaalanından çaldığı tek motorlu uçakla ABD’nin Missouri eyaletine indi.
Amerikan Federal Havacılık İdaresi yetkilisi Laura Brown, Cessna 172 tipindeki uçağın Wisconsin eyaletinde savaş uçakları F-16’ların takibine girmesi üzerine Missouri’nin Ellsinore bölgesinde toprak yola inmek zorunda kaldığını söyledi. Brown, uçağı çaldıktan sonra ABD’deki üç eyaletin üzerinden geçen öğrenci pilotun uçuş sırasında havacılık görevlileriyle hiç bağlantı kurmadığını ifade etti.
Olay nedeniyle Wisconsin Madison’daki hükümet binasının (Wisconsin Capitol) önlem olarak boşaltıldığı kaydedildi. Amerikalı yetkililer, olayın faili olduğu tahmin edilen 31 yaşındaki Adam Dylan Leon’un Ellsinore’nin güneydoğusunda yakalandığını söyledi.
Askeri yetkililer, 4 koltuklu Cessna’nın Kanada’nın Ontario eyaletindeki Thunder Bay’dan çalındığını açıkladı.


'Öğrenci Türk asıllı'

 


CNN, yakalanan öğrenci pilotun Türk asıllı olduğunu ileri sürdü.  CNN’nin internet sitesinde yer alan habere göre, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) sözcüsü Richard Kolko, uçağı indirmesinin ardından yakalanan şüphelinin, geçen yıl Kanada vatandaşlığına geçtikten sonra Adam Leon adını alan 31 yaşındaki Yavuz Berke olduğunu söyledi.  Kolko, Adam Leon’un kısa bir aramadan sonra Missouri eyaletinin Ellsinore bölgesinde bir bakkalda yakalandığını ifade etti. Federal bir yetkili de şüphelinin, uçağı saklamak için bir köprünün altına park ettiğinin belirlendiğini bildirdi. (aa)