Türk dizileri bu kez de CNN International'da

Türk dizileri bu kez de CNN International'da
Türk dizileri bu kez de CNN International'da

Gümüş te başrolleri Kıvanç Tatlıtuğ ve Songül Öden paylaşıyordu.

Amerikan TV kanalının 'I-List' programında Türk dizileri tanıtıldı

Programda, Türk yapımı dizilerin, Türk televizyonunun dönüşümüne katkı sağladığı belirtilerek ‘Gümüş’ dizisi örnek gösterildi. Dizinin 2005’te mütevazı bir yerel üretim olarak yayımlanmaya başladığı ama zamanla başta Arap dünyası olmak üzere uluslararası arenada yoğun izleyici kitlesini çektiği kaydedildi. Dizinin flört, yatakta öpüşme gibi sahnelerle bazı tabuları yıktığı yorumu yapılarak, oyunculardan Kıvanç Tatlıtuğ’un Ortadoğu ’daki popülerliğinden bahsedildi. 

Kadın hayran, erkek öfkeli
Dizideki aşk sahnelerinin ‘kadınlarda hayranlık uyandırırken erkeklerde öfkeye yol açabildiği’ belirtilen programda, ‘aşırı muhafazakar Suudi Arabistan’da bir din adamının, diziyi yayımlayan uydu istasyonu sahiplerinin idam edilmesi çağrısında bulunduğu’ ifade edildi.
‘Yabancı Damat’ dizisinin de başta Yunanistan olmak üzere Balkanlar’da, hatta Japonya ’da dev hayran kitlesine sahip olduğu anlatıldığı programa katılan yapımcı ve yönetmen Türker İnanoğlu, dizilerle Türk kimliğinin dünyaya tanıtıldığını söyledi. Oyuncu Songül Öden de, “Birbirimizin kültürünü gördüğümüzde sadece coğrafi olarak değil, duygu olarak da ne kadar yakın olduğumuzu anlıyoruz. Bu çok önemli” dedi. (aa)