Türk hamamından 'yanık' haberi çıktı

Türk hamamından 'yanık' haberi çıktı
Türk hamamından 'yanık' haberi çıktı
Daily Mail gazetesi 'Türkiye'deki SPA cehennemi' başlığıyla haber yaptı. Haber Bodrum'u karıştırdı. Otel yönetimine göre İngiliz kız tatilini bedavaya getirmeye çalışıyor


Yaşar ANTER

MUĞLA - İngiltere'de yayımlanan Daily Mail gazetesinde yer alan, üniversiteli genç kızın gittiği otelin SPA merkezindeki yanlış uygulama nedeniyle vücudunda yanıklar oluştuğu ve dava açacağını belirttiği haber, Bodrum'da ortalığı karıştırdı. İngiliz turistin kaldığı Gümbet'teki Mina Luna Otel'in Genel Müdür Yardımcısı Hasan Karabucak, turistin uzun süre güneşlendikten sonra Türk hamamına girdiğini ve yanıklarının böylece arttığını belirterek, “Otel yönetiminden SPA'da oldu diye rapor istemiş. Amacı tatilini bedevaya getirmekti” dedi. Turistin tedavi gördüğü kliniğin doktoru ise “İngiliz turistin vücudunda hem güneşten hem de masaj benzeri girişim nedeniyle derin yanıklar ve deri kalkması mevcuttu. Tedavisini uyguladık gerekli uyarıları yaptık. Ancak her iki yanığın ve hasarın hangisinin önce olduğunu söylemek kolay değil” dedi.
Gümbet'teki Mira Luna Otel'e bir grup arkadaşı ile 28 Mayıs 2009 tarihinde tatile gelen üniversite öğrencisi 19 yaşındaki Kate Green, SPA merkezine giderek cildine uygulattırdığı tedaviden bir gün sonra bel, sırt ve kol bölgelerinde yanıklar olduğu iddiasıyla önce doktora gitti, ardından tatilini yarıda keserek 5 Haziran 2009 tarihinde ülkesine döndü. İngiltere'de en çok satan gazetelerin başında gelen Daily Mail gazetesine konuşan Green, tatilinin ikinci gününde hayatının kabusa döndüğünü belirterek, cildinde oluşan yanıklar nedeniyle derisinin soyulmaya başladığını otel yönetimine başvurduğunda ise derisinin hassas olması nedeniyle bu durumun meydana geldiğini, birkaç gün içerisinde iyileşeceğini söylediklerini iddia etti. Green, Bodrum'daki otele dava açmaya hazırlandığını belirtti. ‘Türkiye'deki SPA Cehennemi’ başlığı ile verilen haberde, Green’in sırtında ve kollarında büyük yaralar oluşmaya başlaması üzerine Londra’da tedavi altına alındığı bildirildi.


OTEL YÖNETİMİ: AMACI TATİLİ BEDAVAYA GETİRMEK


İngiliz gazetesinde yayınlanan habere sert tepki gösteren Mira Luna Otel Genel Müdür Yardımcısı Hasan Karabucak, iddia edildiği gibi turistin SPA merkezine değil, güneşte uzun süre kaldıktan sonra Türk hamamına giderek köpük banyosu yaptırdığını söyledi. Karabucak, “İngiliz kızın otel yönetimine şikayetinin hemen ardından durumuyla yakından ilgilendik. Özel bir klinikte Dr. Serdar Demiroğlu tarafından sağlık kontrolünden geçirildiğinde yanıkların hamamdan değil daha önce uzun süre güneşte kalmasından kaynaklandığını, güneş yanığı olduğu bilgisini ve raporunu aldık. İngiliz kıza güneşte kalmaması söylendiği halde üç gün daha havuz başında güneşlendi, ardından otel yönetiminden SPA'da böyle bir olay olduğuna dair rapor istedi. Çünkü niyeti sigortadan para alıp tatilini bedavaya getirmekti. Kendisine doktorun verdiği raporun dışında bir rapor verilemeyeceğini ve bu oyununa alet olmayacağını söyledik. Tüm tedavi masraflarını üstlendik. Türk turizmini karalamaya yönelik ve tatili bedavaya getirmeye yönelik bu davranış için tüm hukuki haklarımızı saklı tutuyoruz. Madem olay burada oldu, neden burada savcılığa şikayette bulunup detaylı rapor istemedi? Bu kuşkular iyi niyetli olmadığını gösteriyor. Gerekeni yapacağız” dedi.
Özel kliniğin doktoru Serdar Demiroğlu ise yaptığı açıklamada, “İngiliz turistin vücudunda hem güneşten hem de masaj benzeri girişim nedeniyle derin yanıklar ve deri kalkması mevcuttu. Tedavisini uyguladık gerekli uyarıları yaptık. Ancak her iki yanığın ve hasarın hangisinin önce olduğunu söylemek kolay değil. Yaz aylarında Gümbet gibi turistik bölgelerde özellikle yabancı turistler düşme ve bu tür yanıklardan maddi çıkar sağlamak amacıyla tedavi olup doktordan ve otelden rapor isteyip sigortadan para alıyorlar. Bu oyuna düşmemek için uyguladığımız tedavi ve gerçekleri yansıtan rapor veriyoruz” dedi.
İngiliz kızın Bodrum'da polise veya savcılığa herhangi bir şikayette bulunmadığı öğrenildi. (dha)