Türk hekimler cibinlik dağıttı

Türk hekimler cibinlik dağıttı
Türk hekimler cibinlik dağıttı
Sıtma hastalığı ile mücadele etmek için Tanzanya'ya giden 30 Türk hekimi Zanzibar'da 500 cibinlik dağıttı


RAMAZAN ERCAN


ZANZİBAR - Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) öncülüğünde 30 kadar Türk doktor, sıtma hastalığından ölüm oranlarını düşürmek için Tanzanya’nın özerk adası Zanzibar’da 500 cibinlik dağıttı.

Zanzibar’ın kuzeyinde kalan Kivunge köyüne, üzerinde Türk bayrağının da bulunduğu beyaz önlükleriyle gelen Türk doktorlar, burada vatandaşlar ve çocuklar tarafından sevgiyle karşılandı. Bazı doktorlar, çocuklara şeker ve balon dağıttı. Gruplar haline ayrılan doktorlar, köydeki vatandaşlara, sivrisinek ısırmasına bağlı sıtma hastalığı kaynaklı ölüm oranlarını düşürmek için cibinlik dağıttı.

TİKA öncülüğünde organizasyonu gerçekleştiren Ege Sağlık Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Emin Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, burada sivrisinek ısırmasına bağlı olarak ortaya çıkan sıtma hastalığının çok yoğun bir şekilde görüldüğünü, insanların ekonomik durumlarının zorluğu nedeniyle bu hastalığa karşı koymakta zorluk çekildiğini anlattı.

Sivrisineklere karşı en etkili koruma yöntemlerinin başında cibinliğin geldiğini ifade eden Şimşek, "Tanzanya ve Zanzibar’da çok sayıda çocuk var. Sıtma hastalığından dolayı çocukların birçoğu 5 yaşına gelmeden hayatını kaybediyor" dedi.


1 CİBİNLİK 3 HAYAT KURTARIYOR
Geçtiğimiz yıl Tanzanya ve Zanzibar’a yaptıkları sağlık taramasında en büyük sorunlardan birinin sivrisineklerden korunma olduğunu gözlemlediklerini ve bu yıl "cibinlik kampanyası" başlattıklarını ifade eden Şimşek, şöyle konuştu: "Doktorlarla birlikte Türk insanının buraya gönderdiği 4 bine yakın cibinlikten ilk etaptaki 500’ünü dağıttık. Cömert, civanmert Türk vatandaşlarının katkılarıyla sağlanan cibinliklerin ilk etabının dağıtımı tamamlandı. 4-5 gün içinde Tanzanya ve Zanzibar’ın bazı bölgelerinde bunları dağıtmaya devam edeceğiz. Bir cibinlikle 3 çocuğun hayatını kurtarmak mümkün. Bunu sağlayabilirsek ne mutlu bize.”(aa)