Türk tasarımcıya "taklit ürün" davası

Türk tasarımcıya "taklit ürün" davası
Türk tasarımcıya "taklit ürün" davası
Almanya'da zenginlere yönelik ürünler tasarlayan Dünya Yıldız Can, dünyaca ünlü tasarımcı Paco Rabanne tarafından ürün benzerliği iddiasıyla dava açmakla tehdit edildi.

HAMBURG - Hamburg’un Eppendorf semtinde "Millions&Millions" adında bir mağazası olan Can, kişiye özel tasarladığı "Millions&Millions" isimli parfümün, Paco Rabanne’ın erkek parfümü "1 Million"ı çağrıştırması sebebiyle tasarımcının avukatları tarafından uyarıldı.
Avukatların ürününü geri çekmesi yönündeki talebine sert tepki gösteren Can, düzenlediği basın toplantısında, "Millions&Millions" markasının yıllardır üzerine tescilli olduğunu ve bütün ürünlerinin bu marka ismiyle anıldığını söyledi.
Söz konusu parfümün, müşterinin cilt, doku ve hormon dengesi incelenerek kişiye özel üretildiğini ve parfümün Rabanne’ın ürününden tamamen farklı bir kokuya sahip olduğunu belirten Can, "Paco Rabanne’ın parfümü bizimkinin yanından bile geçemez. Rabanne’ın parfümünün 50 ml’lik şişesi 48 Avro. Bizim ürettiğimiz parfümün aynı ölçekli şişesi ise 676 Avro" diye konuştu.
Can, Paco Rabanne’ın ürünün geri çekilmesi yönündeki talebini reddettiğini belirterek, tasarımcının kendisi üzerinden reklam yapmak istediğini ileri sürdü.
Almanların yanı sıra Türk, Rus, Arap ve Amerikalı müşterilere de hizmet verdiğini ifade eden Can, tasarladığı en ucuz giysinin fiyatının 1000 Avro’dan başladığını, çok özel müşterileri için İstanbul, ve Monte Carlo gibi kentlere seyahat ettiğini de kaydetti.
Can, Paris, Roma ve New York’ta yeni moda tasarım evleri açma hazırlığında olduğunu da belirtti.  (aa)