Türk televizyonlarında bir tabu yıkıldı!

Türk televizyonlarında bir tabu yıkıldı!
Türk televizyonlarında bir tabu yıkıldı!
Kılıç Günü dizisinin ilk bölümünde "Kızıltan ailesinin 'gay' oğlu Barış", erkek sevgilisi ile yatakta yarı çıplak göründü. İkilinin yataktaki görüntüsü Türk televizyonları için de bir ilk oldu.

Osman Sınav'ın yeni dizisi "Kılıç Günü"  ATV ekranlarında yayınlanan ilk bölümüyla izleyici karşısına çıktı. Kılıç Günü'nde Türk televizyonları için bir ilk yaşandı. Osman Sınav'ın yapımcılığını üstlendiği dizideki eşcinsel yatak sahnesi izleyicileri şaşırttı.  Kılıç Günü dizisinin ilk bölümünde "Kızıltan ailesinin 'gay' oğlu Barış", erkek sevgilisi ile yatakta yarı çıplak göründü. İkilinin yataktaki görüntüsü Türk televizyonları için de bir ilk oldu.

"O TİP İNSANLARIN PROFİLİNİ SERGİLİYORUZ"
Ses getiren bu sahnelerle ilgili olarak yapımcı Osman Sınav, Habertürk gazetesine açıklama yaptı. Sınav şunları şöyledi: "Bu sahneleri provoke amaçlı kullanmadık. Böyle bir amacımız olsaydı daha önceden görselleri basına verirdik. Hikâyemizde Firavun’un sarayından bahsediyoruz. Firavun’un sarayında böyle şeyler vardır. Bunlar gerçektir. Karakter tanımlaması yapıyoruz. İyiliği, bütün güzelliğiyle gösterebilmek için karanlığı da bütün çıplaklığıyla göstermek lazım. Yoksa ‘iyi’ hissedilemez. Sığ kalır. Biz kimsenin cesaret edemediği şeyleri göstermeye çalışıyoruz. Ahlâksızlık propagandası yapmıyor, aksine o tip insanların profilini sergiliyoruz. Bu kişiler ve ahlâksızlıklarını gösterebilmek için ahlak sınırları dışına çıkmadan bir şeyler yapmak zorundayız”.

"YENİ EVLİYİM"
Kılıç Günü’nde oldukça cesur davranarak bir gay karaktere hayat veren oyuncu Serdar Yeğin ise rolün ve toplumsal anlayışın kendisini tedirgin ettiğini ifade etti. Yeğin, “Bu rolün çok zor olduğunu biliyordum. ‘Toplum nasıl karşılayacak? sorusu hep aklımı kemirdi. Üstelik de yeni evlenmişken” diye konuştu.

ÖPÜŞME SAHNESİ ÇIKARILMIŞTI

Daha önce Türk dizilerinde bir çok eşcinsel karakter yer almış, hatta Kanal D'nin kısa sürede yayından kalkan ve başrolünü Songül Öden’le Tardu Flordun'un paylaştığı “Mükemmel Çift” adlı sitcom’un ilk bölümünde iki erkeğin öpüşeceği açıklanmıştı.

Tardu Flordun ile Tuğrul Tülek'in öpüşme sahnesi çekilmiş ancak oluşabilecek tepkilerden ötürü yayınlanmamıştı. Dizide eşcinsel bir karakteri canlandıran sunucu Tuğrul Tülek ise TRT Çocuk kanaldaki görevinden kovulmuştu. (Habertürk, gazeteciler.com)


  ETİKETLER:

  TRT

  ,

  Habertürk

  ,

  ATV