Türk'e kurşun sıkmayan 200 sosyalist Yunan asker İzmir'de anılacak

Türk'e kurşun sıkmayan 200 sosyalist Yunan asker İzmir'de anılacak
Türk'e kurşun sıkmayan 200 sosyalist Yunan asker İzmir'de anılacak
İzmir'in işgali yıllarında, "Kardeşime kurşun sıkmam" dedikleri için İnciraltı'nda Yunan Krallığı'nca kurşuna dizilen 200 sosyalist Yunan askeri, ölümlerinin 94. yıldönümünde katledildikleri yerde anılacaklar.

RADİKAL - Şair Tuğrul Keskin’in ‘Zito i Epanastasis’ (Yaşasın İsyan) adlı kitabıyla yeniden gündeme gelen ve İzmir ’in işgali yıllarında, “ Anadolu ’nun işgali İngiliz emperyalizminin bir oyunudur”, “Kardeşime kurşun sıkmam” dedikleri için İnciraltı’nda Yunan Krallığı’nca kurşuna dizilen 200 sosyalist Yunan askeri, ölümlerinin 94. yıldönümü olan 4 Ocak saat 13.00’te katledildikleri yerde barış şiirleri okunarak ve Ege Denizi’ne karanfiller bırakılarak anılacak.

“ANADOLU HALKINA KURŞUN SIKMAYIZ”
Anadolu’nun işgali sırasında, “Savaşa hayır” dedikleri için kurşuna dizilen ve şair Tuğrul Keskin’in yeni şiir kitabı Zito i Epanastasis’te (Yaşasın İsyan) tekrar gündeme gelen Yunan askerleri, katledildikleri yer olan Balçova İnciraltı sahilinde şiirlerle anılacak. Dünya tarihinde benzerine pek rastlanılmayan olayda, silah altına alınan Yunan gençleri savaşmak için Pire Limanı’ndan kalkan gemilerle İzmir’e getirilmiş, Anadolu’nun işgaline ve emperyalist paylaşıma karşı çıkarak, savaşmak istemeyen 200 asker, Yunan askeri makamlarınca İnciraltı sahilinde kurşuna dizilmişlerdi. Olay, Yunan Genelkurmay Başkanlığı arşivlerinde vatana ihanet olarak arşivlenmişti.
Şair Tuğrul Keskin, son kitabı ‘Zito i Epanastasis’i (Yaşasın İsyan) öldürülen askerlere ithaf etmişti.

İLK KEZ ANILACAKLAR
1921 yılının Ocak ayının birinci günü gerçekleşen katliam, 4 Ocak 2015 Pazar günü bir şiir etkinliği ile ilk kez anılacak. 4 Ocak’ta barış şiirini yanına alan İzmirli şairleri ve yürekli insanları beklediklerini ifade eden Tuğrul Keskin, “Kardeşime kurşun sıkmam dedikleri için öldürülen askerler, iki ülke arasındaki kardeşliğin defne dalıdır. Tarihimizde yer alan bu trajik olayı yeniden hatırlatarak, Ege’nin iki kıyısı arasındaki dostluğu daha da güçlendireceğimize ve günümüzdeki pek çok kavram kargaşasına da ışık tutacağımıza inanıyorum. Bunun için 4 Ocak Pazar günü saat 13.00’da İnciraltı Sahili’ndeki Barış Manço Köprüsü’nde buluşarak, bu güzel insanlara şiirler okuyalım istiyoruz ve bütün İzmirlileri o gün, saat 13.00’da Barış Manço Köprüsü’ne bekliyoruz” diyor.


  http://www.radikal.com.tr/126336612633667

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  200 asker kurşuna dizilmedi - user1140464

  "Kurşuna dizilen 200 Yunan asker" efsanesi. Doğru değil 1919-1922 savaş sırasında Yunanistan ordusunun içindeki savaş karşı hareketi çok önemliydi. Ama bu iddia edilen olay olmadı. 200 asker kurşuna dizilmedi. İstersen bu hareketin ayrıntılı bir tarihi için Cem Uzun takma ismiyle 2004 yılında yayınlanmış olan "Kemalizm Sol Değil" isimli kitabıma bakınız.

  Sosyalistlerin Ekim Devrimi ile ortaya çıktığını sanmak. - user573393

  Paris komününden bihaber olmak. Yunan sosyalistlerin mücadelesini bilmemek. Bu haberin gerçek olduğuna inanmamayı ekim devriminin tarihine bağlamak. Arkadaşlar, Das Kapital ne zaman yayınlandı haberiniz var mı? Sosyalistler ekim devriminden önce yok muydu sanıyorsunuz :)

  İlk defa duydum - user458860

  Türk ortodoksların mubadelede rum olduğu gerekçesiyle Yunanistan'a gönderildiklerini biliyorum ancak Türklere karşı savaşmak istemediği için kurşuna dizilen yunan askerlerini hiç duymadım. Ayrıca bu kişilerin sosyalist olduğunun belirtilmesine bir anlam veremedim. Oysa Ekim devrimi o tarihte henüz yeni. Umarım tarihçiler bu konuda bir açıklama yapacaklardır.

  Kaynak Yetersiz Görünüyor - user947559

  Bu olayı araştırdım ama hiçbir kaynağa ulaşamadım. Bunu dile getiren adam-Tuğrul Keskin- lise mezunu bir şair. Eğer böyle bir olay gerçekten yaşanmış olsa bunu dile getiren bir tarihçi bile çıkmaz mıydı?

  YASASIN KARDESLIK ! - palenke

  Bu Onurlu duruslarindan dolayi Duyarli ve Kahraman Yunan Askerlerini yürekten kutluyor ve bu davranislarindan dolayi günümüze isik tuttuklari icin herbirini rahmetle,sevgiyle aniyorum.

  GERÇEK KAHRAMAN YUNAN ASKERLERİNE BİN SELAM! - Ali Karatay

  İzmir'li sosyalistler tek kelimeyle harika bir iş yapıyorlar, İzmir'de olsam mutlaka katılırdım, bütün İzmir'lileri de katılmaya çağırıyorum. Kurtuluş savaşının, yalnızca "Türk'ün gücü" denilen saçma sapan milliyetçi uydurmaların değil, başta Kürt halkı olmak üzere Türkiye'nin tüm milliyetlerinin mücadelesinin ve Sovyet insanından sosyalist Yunan askerine kadar geniş bir uluslararası dayanışmanın ürünü olduğu gerçeğiyle bu halkın artık yüzleşmesi gerekiyor. Bu Yunanlı kardeşlerimizin yaptığı yiğitliği, üç bin Kürt köyü yakılırken, binlerce Kürt işkenceden geçirilip katledilirken kaç Türk askeri yapabildi?

  Onlarla gurur duyuyoruz... - ercan02

  Böylesine onurlu bir davranis olsa olsa ancak gerçek sosyalistlerden beklenir. Onlar bizim gururumuzdur. Bizim tarihimiz böylesi eylemlerle doludur. Bakiniz yine Birinci dünya savasina ingiliz komünistler diger halklarla savasmayi ret ederler, komutanlari tarafindan cepede siper gibi kaziga baglanirlar. çünki savasa karsiyizdir. Darisi Türklerin basina. Kürt kadeslerini korumalari, önlerinde siper olmalari dilegiyle. 1915 Ermeni ve 38 Alevi soykirimlarini untmamak dilegiyle.