Turkish very much, rica ederiz!

Turkish very much, rica ederiz!
Turkish very much, rica ederiz!

Lunapark Shop Sedar-ı Ekrem sok. No:17/B Galata Beyoğlu İstanbul T: 212 245 94 34 www.lunaparkshop.com

Galata'da yeni açılan Luna Park Shop, çocukluğunuzun anılarıyla dolu. Hemen tanışın
Haber: Su Özdoğu - isinsu@gmail.com / Arşivi

İçinde neredeyse, bir ömür sergileniyor. Misal, ilkokul yıllarınız, çiğnediğiniz ilk sakız, ortaokul günlüğünüz, belki ilk öpücüğünüz, içtiğiniz ilk orta şekerli Türk kahvesi, belki okulu asıp yakalandığınız o gün, küçükken annenize aldığınız bir hediye, bir kıza ısmarladığınız ilk gazoz, anneannenizin evinde yediğiniz ve asla unutamadığınız o lokumlar…
Büyürken aşık olduğunuz ve bir yetişkin olduğunuzda da unutamadığınız markalar; yarının unutulmayacakları arasına girecek ödüllü özel markalar; ürünler, tasarımlar, aksesuarlar, ödüllü kitaplar ve filmler. Bir zamanlar evimizin, hayatlarımızın içinde bizimle yaşamış ama hiçbir zaman “marka” olarak ezberlemediğimiz figürler… Mabeller, Kuru Kahveci Mehmet Efendiler, Ece Ajandalar, Uludağ Gazozlar, Divan’dan kahveli lokumlar, Rare Blossom kremler, Pereja’lar, şapkalar, lambalar, Alaeddin Sardalyalar ve daha onlarca ürün. Hem de hepsini alabilirsiniz!
İşte bu projenin adı ‘TURKISH VERY MUCH’.
TURKISH VERY MUCH, tüm parlak fikirler gibi, iyi niyetle doğmuş.
Artık mektup diye bir şey yok. Yazarken ellerimize daha az mürekkep bulaşıyor. Kitapları daha az kokluyoruz, cümlelerin altlarını gerçek bir kalemle çizmeyi unutanlarımız var.
Köşedeki bakkala “Oğlun iyileşti mi?” diye sormuyoruz mesela, köşedeki bakkalı ve oğlunu tanımıyoruz, biz marketten alışveriş yapıyoruz daha havalıyız. Daha az elele tutuşuyoruz, daha az öpüşüyoruz. Eskiden yaşamak adına yapılan çoğu güzel şey artık yok.
Ama hayatımızda çoktan yer etmiş bazı şeyler de var. Bir zaman Türkiye ’deki her çocuğun, her ergenin, her yetişkinin hayatında bir iz bırakmış markalar bunlar. Onlar hayatlarımızın birçok detayına işlemiş objeler. Hepsi küçük birer anı. Bazılarımız içinse yarının anıları. Onları hatırlamak, hatırlatmak, destek olmak lazım. İşte Turkish Very Much böyle bir hayalin meyvesi. Üstelik hep taze. Çünkü proje, gelecek vaat eden yeni ürün ve tasarımcıları da Lunapark Shop’ta görmek istiyor. 

Projenin yaratıcısı Lunapark
Lunapark Galata’da bir tasarım ofisi. 2004’te tekstil tasarımcısı Bertan Berk ve tasarımcı Murat Tamgüç tarafından kurulmuş. İletişim stratejinizden, iç mimari projelerine, grafik tasarımdan ürün tasarımına bir dolu alanda hizmet veriyorlar. Tepehome olsun, Chakra olsun, Divan, Boyner, Koçtaş, Dükkan Burger olsun bir dolu markayla çalışmış ve çalışıyorlar. Çok ta tatlılar. İddialılar. Cool’lar. Yetenekliler. Ve bir mimar, iki iç mimar, iki grafik tasarımcı, iki konsept geliştirme uzmanı, bir stilist ve iki kreatif direktörden oluşan muhteşem bir ekiple çalışıyorlar. Üstelik Turkish Very Much 2’nin de çok yakında huzurlarımızda olacağını iddia ediyorlar. Sabırsızlık ve merakla bekliyoruz.
3 soruda Bertan Berk (Tasarımcı)
1. Bugüne kadar onu etkilemiş hatta belki kendine aşık etmiş, en travmatik marka/ürün nedir ve neden?
Tabii ki Apple . İnsanların gündelik alışkanlıklarını değiştiriyor.
2. Bir kıyafet olsa, onu kim giysin ister?
Brigitte Bardot ve Tanrı Kadını Yarattı...
3. Lunapark ismini çok aramışlar mı acaba?
Hiç aramadık hemen karşımıza çıktı. Bir sohbet masası fikridir kendisi...
3 soruda Murat Tangüç
1. Kendini benzettiği bir bina var mı?
Galata Kulesi, uzun boylu, heybetli ...
2. O da bir ürün olsa ve bir başka ürünle evlenecek olsa, bu Lunapark Shop’taki hangi ürün olur?
Her birine ayrı aşığım, bir tanesini seçmem gerekse Uludağ gazozu.
3. Sesi de güzelse bir şarkı söylesin isterdim.
(Söyledi gerçekten. ‘Biz Çamlıca’nın Üç Gülüyüz’ü)

Lunapark Shop’ta hangi markalar, hangi tasarımcılar?
Tariş, Divan, Rebul, İznik Çini, Şenocak Şapka, Alladdin Sardalya, Delizia Hardal, Serhan Gurkan, Bebak Badem Sütü, Lunapark, PTT, Simay Bülbül, Emel Kurhan, Chakra, Aisha, Kurukahveci Mehmet Efendi, Oya Akman, Ela Cindoruk, Koray Malhan, Cam Atölyesi, Yeşim Bakırküre, Meyer, Erdem Akan, Gamze Bursa, Uludağ Gazoz, Rare Blossom, İlio, Bige Irmak, Gulnur Ozdaglar, Take Away, Mabel, Ece Ajanda, Scrikss, Orhan Pamuk , Ödüllü filmler ve kitaplar…


Dikkat edilmesi gerekenler 
* İçeri girince delirmeyin. Biliyorum her şey güzel. Ama sakin. 
* Her şeye bakabilirsiniz. Hatta isterseniz dokunur, sarılır ve satın dahi alabilirsiniz. 
* Ürünlerin hikayelerini sorun, çünkü hepsinin bir tane var. 
* Her şeyden almaya kalkmayın, önce alacağınız şeyin sizin için ne kadar nostaljik bir şey olduğunu anlatın, yoksa ayrılırken hisleniyorlar.