Türkiye 2011 sineması

Türkiye 2011 sineması
Türkiye 2011 sineması

Çınaraltı nda Nurgül Yeşilçay ve Nejat İşler rol alıyor.

Nuri Bilge Ceylan filmini bitirdi, Zeki Demirkubuz çekim aşamasında... Türkiye'de kimi bitmiş, kimi post-prodüksiyon, kimi ise proje aşamasında olan filmlere bir göz atalım...
Haber: ŞENAY AYDEMİR - senay.aydemir@radikal.com.tr / Arşivi

BİTENLER
Nuri Bilge Ceylan: Cannes’da ‘en iyi yönetmen’ ödülü kazanan Ceylan’ın son filmi ‘Bir Zamanlar Anadolu ’ bitti. ‘Uzak’, ‘ıklimler’ ve ‘Üç Maymun’da olduğu gibi bu filmin de gün yüzüne mayıs ayında gerçekleştirilecek Cannes Film Festivali’nde çıkması bekleniyor. Yılmaz Erdoğan ve Taner Birsel’in rol aldığı film, bir kasabada görev yapan bir doktor ve savcının tek gecede geçen gerilimli hikayesini anlatıyor. 

Seyfi Teoman: ılk filmi ‘Tatil Kitabı’ ile dikkat çeken Seyfi Teoman’ın ikinci filmi ‘Bizim Büyük Çaresizliğimiz’ gelecek ay düzenlenecek Berlin Film Festivali’nin ana yarışmasına seçildi. Barış Bıçakçı’nın aynı adlı romanından uyarlanan filmde ılker Aksum, Güneş Sayın, Fatih Al ve Taner Birsel rol alıyor. Film 15 Nisan’da vizyona girecek. 

Özcan Alper: ılk filmi ‘Sonbahar’ ile sinemaseverin kalbinde yer edinen ve yeni filmi merakla beklenen Özcan Alper, ‘Gelecek Uzun Sürer’in çekimlerini bitirdi. şu sıralarda filmin kurgusuyla uğraşan Alper, şansını ilk olarak uluslararası festivallerde deneyecek. Filmin Altın Portakal’da yer alması, ardından da vizyona girmesi bekleniyor.
Handan ıpekçi: ‘Büyük Adam Küçük Aşk’ filmiyle Altın Portakal kazanan Handan ıpekçi son filmi ‘Çınaraltı’nın çekimlerini tamamladı. Nejat ışler, Nurgül Yeşilçay, Berna Laçin ve Ragıp Savaş gibi isimlerin rol aldığı film, evlilikleri yolunda gitmeyen bir çiftin hikayesini anlatıyor. Filmin bu yıl içinde belirlenen bir tarihle vizyona girmesi bekleniyor.

PROJE AşAMASINDAKİLER
İnan Temelkuran: Ödüllü ‘Bornova Bornova’dan sonra hazırlığına başladığı yeni filminin senaryosunu geçtiğimiz
günlerde bitiren Temelkuran, filmin çekimlerini bu yıl içerisinde tamamlamak istiyor.
Haziran ayı içinde ‘motor’ demeye hazırlanan Temelkuran filmin ismi konusunda da henüz karar verebilmiş değil. Ama ‘müzikli ’ bir film olacağı kesin... 

Mahmut Fazıl Çoşkun: ‘Uzak ıhtimal’ ile sinemaya etkili bir giriş yapan Mahmut Fazıl Çoşkun, şu sıralarda senarist Tarık Tufan ile birlikte ‘Yozgat Blues’ isimli filmin senaryosu üzerinde çalışıyor. Yıl sonunda
çekilmesi planlanan film, Yozgat’ta yaşayan bir berber kalfasının kente gelen bir
şarkıcı ile yaşadığı ilişkiyi ve taşradaki üzeri örtük ahlak anlayışını anlatıyor.

ÇEKİLECEKLER
Zeki Demirkubuz: Dostoyevski’ye olan hayranlığını her fırsatta dile getiren Zeki Demirkubuz, yazarın ‘Yeraltından Notlar’ kitabından aynı adla uyarladığı filminin çekimlerine bugünlerde başlayacak. Engin Günaydın’ın başrolde yer aldığı filmin ekim ayında düzenlenecek Altın Portakal Film Festivali’ne yetişmesi bekleniyor. 

Orhan Eskiköy: Özgür Doğan ile birlikte çektikleri ‘ıki Dil Bir Bavul’ ile ‘anadil’ konusuna farklı bir yaklaşım getiren Orhan Eskiköy, Zeynel Doğan ile birlikte yöneteceği ‘Babamın Sesi’ için mayıs ayında ‘motor’ diyecek. Özgür Doğan’ın yapımcı olacağı film yine kurmaca belgesel olacak. Film, mektup gibi gönderilen ses kayıtlarının izini sürerek Maraş Katliamı’ndan etkilenen bir ailenin hikayesini anlatacak. Film Diyarbakır ve Elbistan’da çekilecek. 

Hüseyin Karabey: ‘Gitmek’ ile ulusal ve uluslararası festivallerden ödülle dönen Hüseyin Karabey yeni filmi ‘Sesime Gel’in çekimlerine önümüzdeki aylarda başlıyor. Hakkari’de çekilecek filmde yaşlı bir kadın ve torununun hikayesi üzerinden bölgedeki savaşın absürt yönlerine dikkat çekilecek. 

Onur Ünlü: Son yılların en üretken isimlerinden Onur Ünlü, 2011’de “Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi” isimli filmi için mayıs-haziran aylarında kamera arkasına geçmeye hazırlanıyor. Oyuncular konusunda henüz bir anlaşma sağlanamayan film, aile içinde işlenen bir cinayetin etrafında dönen bir kara komedi.