Türkiye adalarını Atlas'la keşfedin

Türkiye adalarını Atlas'la keşfedin
Türkiye adalarını Atlas'la keşfedin
Atlas dergisi ağustos sayısında 100'ü aşkın adanın tanıtıldığı Türkiye Adalar Atlası'nı hediye ediyor. Derginin kapak konusu ise elmas ülkesi Hindistan
Atlas bu sayıda bütün okuyucularına “Türkiye Adalar Atlası” hediye ediyor. “Hepimizin içindeki gizli coğrafyada keşfedilmeyi bekleyen bir ada vardır” diyen 168 sayfalık özel kitap, hava fotoğrafları ve haritalarla renkleniyor. Adalar Atlası, 36 başlık altında 100’den fazla adaya yer veriyor. Tarihi, arkeolojik ve doğal değerlerini, dalış noktalarını tanıtıyor. Kitap ayrıca Türkiye’nin denizlerindeki ve göllerindeki 315 adanın sıralandığı listeye sahip.

Derginin bu ayki kapak konusu ise Hint Hazinesi. İki bin yıl boyunca elmas sadece Hindistan’da çıkarılıyordu ama bu zenginlik zaman içinde tükendi. Ülke kesim atölyeleri sayesinde son yıllarda yeniden elmasçılığın önemli merkezlerinden biri oldu. Atlas ayrıca Hindistan’ın elmas şehirlerine; Surat, Mumbai ve Ahmedabad’a uzanıyor, göz kamaştıran hikayelerin peşine düşüyor. Ağustos sayısında Istranca Dağları’nın yükseklerine çıkan Atlas Antalya Kırkgözler’de ise yeraltı su sistemlerine dalıp derinlerdeki sırları keşfediyor.