Türkiye antibiyotik kullanımında Avrupa birincisi

Türkiye antibiyotik kullanımında Avrupa birincisi
Türkiye antibiyotik kullanımında Avrupa birincisi
Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen antibiyotik kullanım sıklığı araştırması göre Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada yer alıyor.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Tıbbi Cihaz ve İlaç Kurumu Başkan Yardımcısı Hakkı Gürsöz, Türkiye’de antibiyotik kullanım sıklığının çok yüksek olduğunu belirterek, “Ülkemizde bir kişi günde 42 birim antibiyotik tüketiyor. Bu rakam Hollanda’da 14 birim seviyesinde. Bir Türk vatandaşı günde, Hollandalı bir kişiden 3 kat fazla antibiyotik tüketiyor. Biz bu değerle, Avrupa ’da kişi başına günde kullanılan antibiyotik birimi hesaplamasında 40 ülke arasında birinci sıradayız” dedi.

‘Antibiyotik Farkındalık Günü’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, yüzyılın mucizesi olan antibiyotiğin, gereksiz yere ve yüksek dozlarda kullanıma bağlı direnç kazanan bakterilerle savaşı kaybetme noktasına geldiğini belirten Gürsöz, bilim insanlarının, dünya genelinde ciddi sağlık sorunu olarak belirtilen antibiyotik kullanım sıklığı için hızla tedbir alınması gerektiği uyarısında bulunduğunu ifade etti.

"Ülkemizde bir kişi günde 42 birim antibiyotik tüketiyor. Bu rakam Hollanda’da 14 birim seviyesinde. Bir Türk vatandaşı günde, Hollandalı bir kişiden 3 kat fazla antibiyotik tüketiyor. Biz bu değerle, Avrupa’da kişi başına günde kullanılan antibiyotik birimi hesaplamasında 40 ülke arasında birinci sıradayız. Bizden sonra, Yunanistan geliyor. Orada da bu rakam 35 birim. Kuzey Avrupa ülkelerinde bu rakamlar çok düşük seviyelerde. En az antibiyotik kullanımı ise 13 birimle Estonya’da” diyen Gürsöz'e Türkiye'de en fazla Güneydoğu ve Doğu Anadolu illerinde antibiyotik kullanıldığının saptandığını söyledi. Gürsöz’e göre antibiyotik kullanım sıklığında eğitim seviyesi, sosyal ve kültürel etkenler ile ekonomik faktörler de etkili.

Gereksiz antibiyotik kullanımının gelecekte ciddi halk sağlığı sorunu olacağını ifade eden Gürsöz, ayrıca gelecek 5-10 yıl içinde, önlem alınmadığı takdirde antibiyotikle tedavi edilebilen basit enfeksiyonlarda bile çaresiz kalınacağını söyledi.